dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

GINOP-2.2.1-15-2016-00002

GINOP-2.2.1-15-2016-00002 – E-mobilitáshoz használt energiahatékony öntött rézrotor nagyszériás sorozatgyártására alkalmas technológiájának és gyártócellájának kifejlesztése

Általános adatok

Projekt címe

Támogató program

Széchenyi 2020 (2014-2020)

Felhívás kódja

GINOP-2.2.1-15-2016-00002

A projekt kezdő dátuma

2017.02.13.

Időtartam

2017.02.13-2019.12.31.

A projekthez megítélt támogatási összeg

505.884.973 Ft

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

91.100.000 Ft

Konzorciumvezető

Breuckmann Hungary Korlátolt Felelősségű Társaság

Rövid projekt összefoglaló

Az elektromos autókhoz használt öntött rézrotor gyártására alkalmas rézolvasztó-öntőgép és hozzátartozó meleg-tengelyező gyártástechnológia és egyúttal berendezések kifejlesztése és megvalósítása, ami magában foglalja a megolvadt fémmel érintkező gépalkatrészek alapanyagának fejlesztését is. A fejlesztendő gyártócella nagyszériás gyártást tesz lehetővé és alkalmas más nagy sorozatban gyártott (pl. szivattyú-) rotorok elkészítésére is. Az 1200°C-os megolvadt réz nyomásos öntése a fém áramlási sebessége és magas hőmérséklete miatt összetett technológia. Az olvadt fémmel érintkező szerszám- és gépalkatrészek nagy termikus és dinamikus igénybevételnek vannak kitéve. A járműiparban várható nagy, 100.000-es darabszámok csak rövid, 2 perces ciklusidővel érhetőek el, emiatt a szerszám- és főként az olvadt fémmel érintkező gépalkatrészek a hagyományos melegszilárd acélokból már nem készíthetőek el. Így olyan fizikai és mechanikai tulajdonságokkal rendelkező új anyagok (pl. felületmódosított acél, kerámia vagy kompozit) kipróbálása, fejlesztése és használata szükséges, amelyeknek az alkalmazása eddig a kisebb darabszámok és a hosszabb gyártási ciklusidő miatt nem volt követelmény. A rövid, 2 perces ciklusidő miatti termikus és egyéb fizikai terhelések előzetesen, szimulációs szoftverek és hagyományos méretezési számítások segítségével kerülnek meghatározásra. Az anyagtudományi, hőtechnikai és a szimulációs feladatok a Miskolci Egyetem Öntészeti Intézetére várnak.

A gyártáshoz szükséges egyes berendezések, olvasztó, öntő egységek műszaki fejlesztése, tervezése, valamint működésük összehangolása, továbbá a szabályozó, felügyelő rendszer kifejlesztése és megvalósítása az ipari partnerek (Breuckmann Hungary Kft., Öntőgépszerviz Kft.) együttes feladata.