dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

2021-1.2.6-TÉT-IPARI-MA-2022-00003

Kísérleti fotokatalitikus reaktor tervezése Z-sémás félvezetők alkalmazásával

2021-1.2.6-TÉT-IPARI-MA-2022-00003 – Kísérleti fotokatalitikus reaktor tervezése Z-sémás félvezetők alkalmazásával

Általános adatok

Projekt címe

Kísérleti fotokatalitikus reaktor tervezése Z-sémás félvezetők alkalmazásával

Támogató program

A magyar-marokkói alkalmazott kutatás-fejlesztési együttműködési programban való magyar részvétel támogatása

Felhívás kódja

2021-1.2.6-TÉT-IPARI-MA

Támogatási szerződés száma

2021-1.2.6-TÉT-IPARI-MA-2022-00003

A projekt kezdő dátuma

2024.03.01.

Időtartam

36 hónap

A projekthez megítélt támogatási összeg

77.363.040 Ft

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

67.935.000 Ft

Konzorciumvezető

Miskolci Egyetem

További konzorciumi partnerek

Kisanalitika Kft.

horiz_proj_alap_HU

Rövid projekt összefoglaló

A vízszennyezés kérdése mára jelentős környezeti problémává vált, ami gyakran a különböző területeken zajló, tiszta vizet használó és nagy mennyiségű szennyvizet termelő ipari fejlődés eredménye. Ezek a szennyvizek különböző szerves anyagokat tartalmazhatnak, például növényvédő szereket, gyógyszeripari termékeket, színezékeket, gyantákat, polimereket stb.

Jelen projekt keretében a Miskolci Egyetemen új generációs fotokatalizátotok előállítását tervezzük Z-sémás félvezető anyagok felhasználásával, szoros együttműködésben a marokkói partnerrel. A pályázat a kiírásban szereplő prioritások közül a „víz” témaköréhez csatlakozik, és a fotokatalitikus kísérleti reaktortervezésen túl anyagtudományi fejlesztéseket is magába foglal. A hazai konzorciumban részt vesz a sajóbábonyi Kisanalitika Kft. is, akik jelentős hozzájárulást biztosítanak, elsősorban a reaktortervezés és az akkreditált analitikai vizsgálatok kivitelezésében. A projekt céljai interdiszciplinárisak, beleértve a mérnöki (reaktortervezés), az anyagtudomány (fotokatalizátorok szintézise) és a környezetkémia (jellemzés és szennyezőanyag-eltávolítás) területeit. Célunk, hogy a fejlesztendő kísérleti reaktor segítségével a szennyvizekben kis mennyiségben maradó és nehezen eltávolítható szerves szennyeződések (jelen projektben magyar oldalon főként növényvédőszer maradványok) ártalmatlanítását megvalósítsuk, környezetbe való kikerülését megakadályozzuk.