Automatizált energiapontok csatolásával létesített, a környezeti terhelést lényegesen csökkentő energiahálózat kifejlesztése – EnergoSAVE
Projekt címe
Automatizált energiapontok csatolásával létesített, a környezeti terhelést lényegesen
csökkentő energiahálózat kifejlesztése – EnergoSAVE
Támogató program
Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása
Felhívás kódja
2020-1.1.2-PIACI-KFI
Támogatási szerződés száma
2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00074
A projekt kezdő dátuma
2020.11.01.
Időtartam
36 hónap
Fenntartási időszak vége
2026.12.31.
A projekt szerződéses összege
1 100 180 832 Ft
A projekthez megítélt támogatási összeg
760 766 180 Ft
A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg
189 909 545 Ft
Konzorciumvezető
ENERGOTEST Diagnosztikai és Automatizálási Kft.
További konzorciumi partnerek
–
Az energiatermelés és energiafelhasználás racionalizálása mind ökológiai, mind gazdasági okok miatt egyre fontosabb a teljes társadalom és a gazdaság szereplői számára. Az energiatermelés és felhasználás minden esetben együtt jár hő-, és gázkibocsátással, valamint légszennyezők emissziójával. Az energiatermelés és felhasználás során felszabaduló hő, szén-dioxid, valamint a mikro és nano mérettartományba tartozó részecskék miatt a jövőben olyan rendszerekre van szükség, amelyek az energiafelhasználást lényegesen kevesebb káros emisszió mellett, nagyobb hatásfok és kisebb fajlagos energiaráfordítás mellett képesek megvalósítani.
A jelen projekt célja az energiafelhasználók csatolásával és automatizált hálózatokba rendezésével létesített, három elemből – automatizált energiapont hálózat, energetikai monitoring rendszer, mikrohullámú gerjesztésű hőmennyiség termelő eszköz – álló környezetkímélő energiahasznosító rendszer kifejlesztése volt. A fejlesztés eredményeként létesített új rendszer a hagyományos energiafogyasztáshoz képest lényegesen kevesebb energiát használ fel. Automatikai rendszer elemek már léteznek, a jelen projektben kifejlesztett energiapontok új csatolt rendszerének komplexitása, tudása ezeket jelentősen meghaladja. A rendszer egyrészt alkalmas a lényeges helyi, energiafelhasználás igényeinek kielégítésére, további járulékos hálózatfejlesztési költségek nélkül, másrészt gazdaságosabb rendszere kevesebb káros anyagot bocsát ki a környezetbe az energiafelhasználás során. Az automatizált energiahasznosító hálózat kifejlesztését egy további innovatív energiapont kifejlesztése és rendszerbe állítása követi, melynek eredményeként egy magas hatásfokú, mikrohullámú energiaközléssel segített, többcélú (hőtermelő, hidrogén-, szintézisgáz előállító, szén-dioxid bontó) berendezés jön létre.
A fejlesztés során egy olyan komplex energetikai automatikai rendszer jött létre, amely a használat során megvalósítja az ipari és lakossági energiaforrások komplex rendszerintegrációját. Az integráció energetikai, informatikai, felhasználói (HMI) és környezetvédelmi rendszerkapcsolatokat létesít. Ennek köszönhetően az energiamegtakarítás mellett a felhasználó képes valós időben monitorozni és szabályozni az energiafelhasználással kapcsolatos paramétereket. Az optimális üzemeltetésre kifejlesztett energiahasznosító rendszer végeredményként biztosítja a környezet támogatását a hő-, és káros anyag kibocsátás radikális csökkentésével.
A társadalom növekvő energiafogyasztási igényeinek kielégítése szükségessé teszi az energiatermelő és -felhasználó rendszerek rendszerszintű átalakítását. A folyamat innovatív megoldásokkal történő racionalizálása – az energetikai beruházási, valamint a működési költségek csökkenésén túl – a káros környezeti hatások csökkenéséhez is hozzájárul. A jelen fejlesztés eredményeként létrejött komplex termék és technológia csökkenti a veszteségi hő-, illetve CO2, valamint nano mérettartományba tartozó részecske kibocsátást. Az USA 2008-ban indította, majd 2019-ben megerősítette a Green New Deal, az Európai Unió pedig 2019-ben a European Green New Deal nevű kezdeményezését, amelyek közös célja a tiszta, megújuló energiahordozókra történő átállás 2030-ra. A jelen projekt megvalósítása a lokális energiatermelő és -felhasználó rendszerek automatizált monitorozásával és szabályozásával hozzájárul a globális célok megvalósításához.