dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

2019-2.1.6-NEMZ_KI

Többrétegű szupravezető kompozit fejlesztése

2019-2.1.6-NEMZ_KI-2019-00005 – Többrétegű szupravezető kompozit fejlesztése

Általános adatok

Projekt címe

Többrétegű szupravezető kompozit fejlesztése

Támogató program

Nemzetközi kutatási infrastruktúrák kihasználtságának támogatása

Felhívás kódja

2019-2.1.6-NEMZ_KI

Támogatási szerződés száma

2019-2.1.6-NEMZ_KI-2019-00005

A projekt kezdő dátuma

2021.01.01.

Időtartam

36 hónap

A projekthez megítélt támogatási összeg

2.900.000 Ft

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

2.900.000 Ft

horiz_proj_alap_HU

Rövid projekt összefoglaló

A Miskolci Egyetem és a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) együttműködési megállapodást írt alá 2019-ben, a következő generációs hadronütköztetők (a továbbfejlesztett Large Hadron Collider – LHC, illetve az utána következő még nagyobb energiájú részecskegyorsító) szupravezető alapanyagainak fejlesztésére és tesztelésére. A Miskolci Egyetem kutatói, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont és az MTA Atomki munkatársaival való együttműködésben, hengerléssel különböző mikroszerkezetű anyagokat állítanak elő, melyek hadronütköztető alkatrészei számára lesznek alkalmasak. Az előállítási technológia, jelen esteben a hengerlési és hőkezelési paraméterek döntően befolyásolják a szerkezeti elemek mikroszerkezetét, az pedig szoros összefüggésben van a hengerelt termék funkcionális (szilárdsági és szupravezető) tulajdonságaival. A miskolci kutatóhelyen tiszta nióbium és nióbium-réznióbium/titán lemezes kompozitszerkezet előállítása történik a kísérleti Von Roll hengerállványon (Fémtani Képlékenyalakítási és Nanotechnológiai Intézet). A különböző technológiával gyártott kompozitok funkcionális tesztelését jellemzően 4K-en szükséges elvégezni, hogy a különböző mikroszerkezeti jellemzők és a szupravezetési tulajdonságok korrelációját meg tudjuk állapítani és a szerkezetet annak megfelelően optimalizálni tudjuk. A miskolci kutatócsoport vizsgálatai során saját, új szabadalmaztatott roncsolásmentes, röntgendiffrakción alapuló anizotrópia vizsgálati eljárást is alkalmaz (3dLaboratórium kompetenciája) mely a hadronütköztető alapanyagánál különösen előnyös a nióbium magas árára való tekintettel. A projekt a szakmai munka megvalósítását elősegítő kutatói mobilitást, illetve az új módszer eredményeinek disszeminációját támogatja.