dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

2019-1.3.1-KK-2019-00001

2019-1.3.1-KK-2019-00001 – Földi Energiaforrások Kompetencia Központ

Általános adatok

Projekt címe

Földi Energiaforrások Kompetencia Központ

Támogató program

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap

Felhívás kódja

2019-1.3.1-KK-2019-00001

A projekt kezdő dátuma

2021.01.01.

Időtartam

2021.01.01 2024.06.30.

A projekthez megítélt támogatási összeg

5.718.551.308 Ft

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

2.094.811.410 Ft

Konzorciumvezető

Miskolci Egyetem

horiz_proj_alap_HU

Rövid projekt összefoglaló

Korunk talán legjelentősebb kihívásai a klímaváltozás, az energiaellátás biztonsága és stabilitása, az ivóvízkészletek védelme, a dekarbonizációs törekvések és az ásványvagyonnal történő felelős gazdálkodás megvalósítása indukálják a földtani közeg fenntartható hasznosítási módjainak kialakítását, valamint a kutatások fókuszainak újragondolását.

Az ásványi és nem ásványi nyersanyagok, energiahordozók hazánk lényeges vagyonelemét képezik. Ezek biztosítják az alapját a nemzetgazdaság húzóágazatainak. A jelenleg ismert földtani erőforrásaink egyre hatékonyabb hasznosítása mellett újabbakat szükséges hasznosításba vonni. A termelés-hasznosítás technológiák permanens fejlődése érzékelhető, ám az új földtani erőforrások felfedezése, ipari előkészítése csekély. A projekt célja ilyen erőforrások energetikai és ásványi nyersanyag hasznosítási szempontú megismerése. A Deep Basement Rock (DBR) program az aljzati, pretercier kőzetek célzott kutatása. A Battonyai-hát mélyfúrásból ismert képződményei, a Battonyai Komplexum kristályos kőzetei igazoltak, ám kevéssé ismertek. Földtani szerepük, ipari potenciáljuk megállapítása komplex kutatási programot igényel. A DBR program ennek a kifejlődésnek a megmintázására, részletes vizsgálatára, lehatárolására, mezőbeni tulajdonságok megismerésére irányul. A kutatás eszköze a célkőzet mélyfúrásos elérése, megfelelő vastagságban történő harántolása, megmintázása, komplex magvizsgálati programja, a fúrás lyukgeofizikai vizsgálata, hatékony rétegkezelési technológiák mezőbeni tesztje.