Bartók Béla Zeneművészeti Kar által meghirdetett szakirányú továbbképzés.
A végzettek diplomájuk birtokában felkészültek lesznek a hátrányos helyzetű és a különleges bánásmódot igénylő tanulók zenei nevelésére és fejlesztésére. A végzett hallgató alkalmas a speciális szakdidaktikai közreműködést igénylő pedagógiai helyzetek felismerésére és kezelésére, zenepedagógiai, fejlesztési és terápiás kapcsolódási pontok elemzésére. A szakmai gyakorlat során megismert jó gyakorlatok képessé teszik a végzett hallgatót az információk szelektálására, értékelésére és feldolgozására. A hallgató képessé válik a problémamegoldások szakmailag megalapozott repertoárjának alkalmazására, valamint a metodikai és terápiás technikák saját szakterületen történő alkalmazására. A végzett hallgató képes a zeneterápiás Symphonia szakpedagógiával kapcsolatos tudásátadásra, a szülőkkel, gyógypedagógussal, szociális segítővel, egyéb jelzőrendszeri tagokkal hatékony, asszertív kommunikációra.
Zenekarvezetési ismeretek
Gyermekvédelmi- és szociális ismeretek elmélete
Gyermekvédelmi- és szociális ismeretek gyakorlata
Alkalmazott pszichológia
Gyógypedagógiai ismeretek helye a zenepedagógiában
–
–
A képzés negyedik félévében 40 órás összefüggő szakmai gyakorlaton vesznek részt a hallgatók, amely során megismerkednek a Symphonia-szakpedagógia és a zeneterápia gyakorlati alkalmazásának lehetőségeivel. A gyakorlatot olyan intézményekben folytatják, ahol a mindennapi praxis részét képezik az ilyen jellegű zenei tanórák és az azokba integrált terápiás foglalkozások.
Gyakorló helyek:
120 kredit
Intézetünk évtizedek óta meghatározó szerepet tölt be városunk, és a régió zenei életében, útjára bocsájtva a tanári munkát választókat, a zenekari és szólista előadóművészeket. Volt hallgatóinkkal nap, mint nap találkozhatunk a város szimfonikus és színházi zenekarában, kórusában, az alap- és középfokú művészetoktatás iskoláiban, emellett hazánk és a világ számos pontján élnek és alkotnak egykori tanítványaink.
A Symphonia-Zeneterápia szakpedagógus szakirányú továbbképzés célja, hogy széleskörű tantárgyi struktúrájával segítséget nyújtson azon zenepedagógusok számára, akik a mélyszegénységben élő, hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek, valamint a testi és szellemi fogyatékossággal élő fiatalok célcsoportjaival foglalkozik. A végzett szakpedagógusok a képzés során szerzett ismereteik birtokában magabiztosan tájékozódnak a szociális- és segítő munka világában, valamint az innovatív zenepedagógiai eszközök és módszerek alkalmazási lehetőségei között. A mára közel 2100 gyereket összefogó Symphonia Alapfokú Művészeti Iskola-hálózattal együttműködésben a horvát határtól a szlovák határig ívelve, 24 működési helyszínen nyílik lehetőség a végzett növendékek foglalkoztatására; de a hálózaton kívül, a zeneoktatás bármely területén haszonnal kamatoztatható a kortárs (zene)pedagógiai viszonyokra aktualizált ismeretanyag. A képzés hosszútávú hozadékaként várhatóan további Symphonia-telephelyek létesülnek az ország számos pontján, ezáltal a zenetanulás és az azzal járó pozitív transzferhatások lehetősége válik biztosítottá hátrányos helyzetű és fogyatékossággal élő gyermekek százai számára.
1335 Kulturális tevékenységet folytató egység vezetője
2493 Zenetanár (iskolarendszeren kívül)
2494 Egyéb művészetek tanára (iskolarendszeren kívül)
2714 Kulturális szervező
2724 Zeneszerző, zenész, énekes
2728 Cirkuszi és hasonló előadóművész
3719 Egyéb művészeti és kulturális foglalkozású
Bartók Béla Zeneművészeti Kar
Miskolc belvárosában lévő impozáns Zenepalota ad otthont iskolánknak, amely épület közel 100 éve áll a zenei képzés szolgálatában.
Az épület helyén a Szinva patak vizével működtetett Bükk-malom dolgozott a XIX. század első harmadáig, majd 1927-ben épült fel a Zenepalota, mely a második világháború után Egressy Béni Állami Zeneiskola néven működött. Később átszervezték, bővítették az oktatást, és az intézmény a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Zene- és Énektanárképző miskolci tagozata néven működött tovább budapesti központtal. 1997. július 1-én integrálták a Miskolci Egyetemhez, az új neve Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézete lett. 2021. augusztus 1-től Intézetünk a Miskolci Egyetem nyolcadik karaként folytatja működését.
Az Egyetem Zeneművészeti Karán jelenleg vonós-, zongora-, fúvós-, zeneelméleti intézetekben zajlik művészeti, pedagógiai képzés, nemzetközileg is elismert, elhivatott, a legmagasabb zenei minősítéssel, tudományos fokozattal rendelkező művésztanárok irányításával.
Intézetünk évtizedek óta meghatározó szerepet tölt be városunk, és a régió zenei életében, útjára bocsájtva a tanári munkát választókat, a zenekari és szólista előadóművészeket. Volt hallgatóinkkal nap, mint nap találkozhatunk a város szimfonikus és színházi zenekarában, kórusában, az alap- és középfokú művészetoktatás iskoláiban, emellett hazánk és a világ számos pontján élnek és alkotnak egykori tanítványaink.
Szakfelelős