Anyag- és Vegyészmérnöki Kar által meghirdetett szakirányú továbbképzés.
A képzés célja a jövő szakembereinek képzése, akik a már megszerzett műszaki képzési területhez tartozó ismereteiket, a vállalati és intézményi K+F+I projektek kezdeményezéséhez és irányításához szükséges elméleti és a mindennapi gyakorlatban hasznosítható ismeretekkel, készségekkel kiegészítve képesek kihasználni a K+F+I tevékenységekben rejlő potenciált. A képzésben, a műszaki területekhez kapcsolódó kutatásfejlesztési és innovációs projektismeretek kiemelt szerepet kapnak. A képzés hasznos lehet, minden olyan nemzetgazdasági szektor számára, ahol innovatív kutatás-fejlesztés folyik, vagy folyhat a jövőben. A cél, hogy végzett hallgatóink legyenek felkészülve a hazai és uniós szakpolitikai elvárásoknak, képesek legyenek komplex K+F+I projektek menedzselésére, azaz a kapcsolódó folyamatok műszaki és gazdasági megtervezésére, megszervezésére, a megvalósítás irányítására, az eredmények értékelésére és azok fenntartására. Célunk egy olyan komplex, több diszciplínán átnyúló tudás és módszertanitudáscsomag átadása, mely lehetőséget nyújt nemzetközi szinten is sikeresen ellátni a K+F+I projektek irányítását, koordinálását. Olyan szakemberek képzésére törekszünk, akik rálátással bírnak az egyetemi kutatásokra, továbbá értik a vállalati innovációs folyamatokat, és képesek hidat képezni e két terület között, megtalálva azok csatlakozási pontjait. A képzés további célja, hogy a végzett hallgatók képesek legyenek tudományos kutatómunkára és felkészültek legyenek a doktori képzésben való részvételre.
A szakképzettség oklevélben történő angol nyelvű megjelölése:
Engineer in Research and Innovation Management
végrehajtani a feladatait.
Szakkal kapcsolatos kérdések, szakfelelős
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök
Kutatási és innovációmenedzsment szakmai ismeretek
Szabadon választható
–
–
60 kredit
Meggyőződésem, hogy a több évszázados történelmi hagyományokkal rendelkező karunkon a XXI. században elvárható minőségű tudást kínálunk, igy hallgatóink nagyszerű szakemberekké válhatnak. Ha ez a lehetőség vonzó, és érdekel az anyagtudomány vagy a vegyészet, jelentkezz az Anyag- és Vegyészmérnöki Karra, szeretettel várunk!
A képzés ajánlott, minden olyan nemzetgazdasági szektor számára, ahol innovatív kutatás-fejlesztés folyik, vagy folyhat a jövőben. A szakirányú továbbképzés minden műszaki területen, elsősorban kutatás-fejlesztési részlegen/osztályon dolgozó vagy projektmenedzsmenttel foglalkozó szakemberek, középvezetők és vezetők számára hasznos lehet, ahol a kutatás-fejlesztés aktívan jelen van a mindennapokban. A képzés ajánlott, minden olyan nemzetgazdasági szektor számára, ahol innovatív kutatás-fejlesztés folyik, vagy folyhat a jövőben.
Anyag- és Vegyészmérnöki Kar
Az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar története az egyetem ősének, a selmecbányai bányászati-kohászati iskolának megalapításáig, 1735-ig nyúlik vissza. Az egyetem átalakítása és az új társadalmi és szakmai kihívások miatt az oktatási struktúrát átalakították és újabb szakok, szakirányok indítása valósult meg. A célok megvalósítása érdekében a kar első lépésként megváltoztatta nevét: a Kohómérnöki Karból előbb Anyag- és Kohómérnöki Kar, majd Műszaki Anyagtudományi Kar lett, végül 2022-ben a kar elnevezése Anyag- és Vegyészmérnöki Karrá változott.
Karunkon jelenleg négy Intézetben, a Fémtani, Képlékenyalakítási és Nanotechnológiai Intézetben, a Kémiai Intézetben, Fémelőállítási és Öntészeti Intézetben, valamint az Energia-, Kerámia- és Polimertechnológiai Intézetben folyik az oktatás és a kutatás.
A képzés csúcsaként a PhD-képzést a Kerpely Antal Anyagtudományok és Technológiák Doktori Iskola látja el karunkon. Emellett karunkon működik és végez jelentős kutatómunkát az ELKH-ME Anyagtudományi Kutatócsoport.
Az oktatás színvonala szempontjából kiemelkedő lehetőségekkel bír az Anyag- és Vegyészmérnöki kar. Sok, nemzetközileg is elismert, minősített, oktatónk mellett két akadémikus is aktívan részt vesz karunk életében, kutatásaiban és oktatásában.