Egészségtudományi Kar által meghirdetett szakirányú továbbképzés.
A betegoktató egészségnevelő oktató tevékenységet végez egészségügyi szakterületen, kórházi osztályon, szakrendelőben, háziorvosi szolgálatnál. A didaktika alapelvei alapján egyénre szabottan oktatja a betegeket és a hozzátartozókat a betegségükkel kapcsolatos önmenedzseléshez szükséges speciális eszközök alkalmazására. Tájékoztatja a beteget a betegségével kapcsolatos ismeretekről, szövődményekről, a megelőzés lehetőségeiről, az adott kezelési módszer hatásairól. A betegoktató segítséget nyújt a páciensnek és hozzátartozóinak abban, hogy megértsék a számukra nyújtott egészségügyi ellátás folyamatát, lényegét. A szakma gyakorlói részt vesznek a betegellátáshoz kapcsolódó oktatási programok kidolgozásában. Az oktatók együttműködnek a beteggel, az orvosokkal, az egészségügyi team tagjaival annak érdekében, hogy hatékony kezelési stratégiát hozzanak létre. Figyelemmel kísérik a beteg állapotát és szükség szerint ajánlásokat fogalmaznak meg.
A képzés során megszerzett ismeretek, kompetenciák birtokában a szakirányon végző képes lesz:
A betegoktató egészségnevelő és oktató tevékenységet végez egészségügyi szakterületen, kórházi osztályon, szakrendelőben, háziorvosi szolgálatnál az egészségügyi team tagjaként, valamint vállalkozóként a beteggel és hozzátartozójával közvetlen kapcsolatban és az online térben egyaránt.
Alapozó ismeretek modul:
20 kredit
Szakmai ismeretek:
40 kredit
Differenciált szakmai ismeretek:
20 kredit
Szakdolgozat:
10 kredit
90 kredit
Kedves tanulni vágyó fiatalok! A középiskolai tanulmányok végeztével számos választható képzés, egyben életút áll Önök előtt. Döntsenek okosan, de bármelyik irányba veszik is útjukat, bármilyen pályát is választanak, a legfontosabb, hogy boldog, sikeres, elégedett emberek legyenek. Szerezzenek ehhez tudást, acélozzák, nemesítsék egyéniségüket, alakítsanak ki emberi kapcsolatokat, szerezzenek barátokat. A Miskolci Egyetemen Egészségtudományi Karának alapképzésein, mesterképzésein, szakirányú képzésein és felsőoktatási szakképzésén minderre megvan a lehetőségük!
A betegoktatás önálló szakterületté válása egyre fontosabb társadalmi igény. Kiemelendő ezek közül az orvos-beteg kapcsolat betegcentrikussá alakulása, a betegek megnövekedett információigénye, a betegjogok megjelenése, a tájékoztatáshoz és önrendelkezéshez való jog érvényesítésének szükségessége, gazdasági törekvések. A lakosság egészségtudatos magatartásnak kialakítása, a betegségek, valamint az egészségkockázati tényezők felismerése stratégiai feladat, ami nem nélkülözheti a preventív és oktatási célú szolgáltatások megerősítését. Ennek egyik fő pillére az egészségügyben dolgozók edukációs képességeinek fejlesztése, szemléletük és attitűdjük formálása. Az egészségügyi és szociális intézményekben dolgozó betegoktatók jelentősen támogathatják azt, hogy a betegek és hozzátartozóik a lehető leghamarabb, leghatékonyabban és megnyugtató módon hozzájuthassanak a szükséges vizsgálatokhoz, kezelésekhez, és a gyógyulásukhoz vagy az állapotuk fenntartásához szükséges információhoz. Mindez hatással van ellátórendszerrel kapcsolatos elégedettségükre, illetve ezen rendszerek leterheltségét is csökkenti.
Egészségtudományi Kar
A miskolci székhelyű egészségtudományi felsőoktatás több mint három évtizedes múltra tekint vissza. A jelenlegi képzés 2001-ben integrálódott a Miskolci Egyetem szervezeti rendszerébe, új fejezetet nyitva az Universitas kiteljesedésének folyamatában. Azóta az Egészségtudományi Kar az Egyetem többi karával együttműködve, a szinergiát erősítve, az interdiszciplináris határterületi kapcsolódás előnyeit hasznosítva az Észak-magyarországi Regionális Egészségügyi Tudásközpontként azonosítja magát, és képez diplomás szakembereket többek között a prevenció, a betegápolás a képalkotó diagnosztika, a rehabilitáció és az egészségturizmus területén 5 alapképzési, 4 mesterképzési, 1 felsőoktatási szakképzési és számos unikális másoddiplomás szak működtetésével. Küldetése régió megtartó erejének növelése a helyben képzett szakemberek regionális elhelyezkedésének elősegítése érdekében. Az oktatás színvonalát neves orvos-oktatók és az egészségtudományok, valamint az interdiszciplináris tudományterületek elismert szaktekintélyei garantálják a Miskolci Egyetem társkaraival, a kar oktató kórházával, a régió egészségügyi intézményeivel és szakmai szervezeteivel együttműködve, mindig igazodva a kor változó követelményeihez, a társadalmi igényekhez és a munkaerőpiaci elvárásokhoz. Az ETK hallgatói a Miskolci Egyetem campusán, kivételes infrastrukturális környezetben tanulhatnak és lehetnek részesei a többszáz éves hagyományokkal büszkélkedhető selmeci diákéletnek. Az egészségtudományi végzettség napjainkban piacképes, az egészségügyi diplomások iránt kifejezetten nagy a kereslet, emellett talán még fontosabb szempont, hogy az egészségügyi szakmák lélekemelő munkával járnak, hiszen mindegyik középpontjában a humánum áll. Az egészségtudományi képzés értékrendjét áthatja az emberek felé irányuló empatikus közelítés és holisztikus szemlélet, mely az embert testi-lelki és szociális mivoltának egységében látja. Ez az értékrend a Miskolci Egyetem selmeci hagyományaira épülő kari köszöntésben így jelenik meg:
“Egészséget a világnak!”
Szakfelelős