Magyarország történelmének a 16. századtól az 1. világháborúig tartó időszakának legfontosabb folyamatainak elemzését végezzük el a kurzusokon, mindezt európai összefüggések közé ágyazva.
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar által meghirdetett mesterszak.
A mesterképzési szak célja olyan szakemberek képzése, akik az egyetemes és a magyar történelem, a rokon és segédtudományok területén megszerzett ismereteik birtokában képesek a történész mesterség gyakorlására. Felkészültek történelmi, illetve társadalmi és politikai kérdésekben egyaránt. Ismerik a magyar és egyetemes történet nagy korszakait és fontos összefüggéseit. Képesek önálló kutatásra és kutatási eredményeik, következtetéseik megvédésére, tudományos publikációk létrehozására. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
A képzés angol nyelvű megnevezése:
History.
Magyarország történelmének a 16. századtól az 1. világháborúig tartó időszakának legfontosabb folyamatainak elemzését végezzük el a kurzusokon, mindezt európai összefüggések közé ágyazva.
Részint Magyarország gazdaságtörténetének fő trendjeit vizsgáljuk makro és mikro szinten, részint a 18-20. századi társadalmi folyamatok fogalmi megközelítéseit, értelmezéseit és a jelentősebb kutatási eredményeket értelmezzük.
Egyetemes kitekintésű képzés, amely a haditechnika, hadszervezés, továbbá a katonai események és a politikai történések összefüggése szempontjából tekinti át Magyarország történelmét, kiemelt hangsúllyal a török háborúk korára és a két világháborúra.
Magyarország művelődéstörténetét átfogóan és a régió párhuzamos folyamataiba ágyazva tárgyalják az órák. Nem csupán a magas kultúra megteremtése, intézményes keretei és funkciói kapnak figyelmet, de e kulturális javak „fogyasztása”, a kultúra kommercializálódása és növekvő társadalmi szétterjedése, elérhetővé válása, illetve a mindennapi élet kultúraként felfogott gyakorlatai is.
A szak orientációja:
elméletorientált (60-70 százalék)
A diplomamunka készítéséhez rendelt kreditérték:
20 kredit
A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték:
10 kredit
Az alapképzésben megszerzett ismereteket tovább bővítő, a mesterfokozathoz szükséges alapozó ismeretkörök
(10-20 kredit):
A szakmai törzsanyag kötelező ismeretkörei:
(10-50 kredit)
A szakmai törzsanyag kötelezően választható ismeretkörei:
50-90 kredit
Differenciált szakmai ismeretek:
30-70 kredit
Kötelezően választandó speciális programok
A szakképzettséghez szükséges követelmények a három témakör bármelyik ismeretköréből teljesíthetők:
Diplomamunka:
20 kredit
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
A képzést alapozó ismeretkörök
A történészképzés szakmai ismeretei
A képzésben sajátos kompetenciákat eredményező szakspecifikus specializációk választhatók három témakörből, amelyek kreditaránya további 30-70 kredit:
A szakmai gyakorlatot a felsőoktatási intézmény tanterve határozza meg.
A Nemzeti felsőoktatási törvény 49/A §-sal összhangban a szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek fejlesztését a kar a szakmai tárgyak idegen nyelvű, kötelező szakirodalmi előírásai / idegen nyelvű szakmai feladatai /idegen nyelven hirdetett szabadon választható vagy szakmai tárgyak által biztosítja.
120 kredit
A Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a 21. század emberének is korszerű, jól hasznosítható tudást nyújt. Képzési palettáján mindaz megtalálható, ami a klasszikus értelemben vett bölcsészet- és társadalomtudományok körébe tartozik, de bőséges a kínálat az osztatlan tanárképzés és a gyógypedagógus-képzés területén is. Karunkon minden hallgató számára elérhető a mai, felgyorsult tempójú élet nélkülözhetetlen kelléke, a gyakorlatorientált, alkalmazható tudás.
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar a nagy múltú, több évszázados gyökerű Miskolci Egyetem egyik fiatalabb fakultása, amelyet az a világos társadalmi igény hívott életre, hogy a humán tudományterületek is megjelenjenek az egyetem oktatási palettáján. A miskolci bölcsészképzés 1992-ben indult útjára, végzett hallgatóink azóta sikeresen helyt állnak akár az oktatás, a tudomány, a kultúra, illetve a média világában, akár a gazdaság szféráiban. Mi sem bizonyítja jobban az itt végzettek elismertségét, mint hogy egyetemünk rektora is a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon tanult.
Hosszú évek minőségfejlesztő munkájának az eredménye, hogy karunk előkelő helyet foglal el oktatói kiválósága alapján a hazai felsőoktatásban. Kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerünk folytán a hallgatók jelentős számban vehetnek részt külföldi egyetemek képzésein, továbbá mi is szép számmal fogadunk külföldi hallgatókat. A BTK-n diplomázottak elhelyezkedési esélyeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, ennek alapján határozottan állíthatjuk, hogy munkaerő-piaci helyzetük semmivel sem rosszabb, mint más tudományterületek esetén. A kar minősítését az is fémjelzi, hogy az anonim válaszadó hallgatók csaknem 90 %-a nyilatkozott úgy, hogy újra az ME BTK-t választaná. A jó nyelvtudás, a jó kommunikációs és prezentációs készség jelentősen javítja a bölcsészek, pedagógusok, társadalomtudósok lehetőségeit. Karunk a bölcsészet- és társadalomtudományok, valamint a tanárképzés regionális szellemi központjaként meghatározó oktatási és kutatási centrumként kívánja ellátni feladatait – a régió, a társadalom szolgálatában.
Szakfelelős