- BUSCH-HUNGÁRIA Kft.
- CERTA Kft.
- FÉMALK Fémöntészeti és Alkatrészgyártó Zártkörű Részvénytársaság
- ISD DUNAFERR Dunai Vasmű Zrt.
- Metal Shredder Hungary Zrt.
- NAGÉV CINK Kft.
- NAGÉV RÁCS Kft.
- Qualiform Zrt.
Anyag- és Vegyészmérnöki Kar által meghirdetett mesterszak.
A képzés célja kohómérnökök képzése, akik metallurgiai irányultságú természettudományos, műszaki, gazdasági ismereteik birtokában képesek a földkéregből bányászott ércek és fémtartalmú hulladékok fizikai és kémiai előkészítésére, dúsítására, ezekből fémek, ötvözetek, illetve vegyületeik gazdaságos, környezetvédelmi szempontokat figyelembe vevő kinyerését és tisztítását szolgáló eljárások, valamint a fémes anyagokból termékeket előállító formaöntészeti, képlékenyalakítási és hőkezelési eljárások technológiáinak kidolgozására, korszerűsítésére, berendezéseik tervezésére és azok fejlett technológiai színvonalú működtetésére, kohómérnöki célú kutatási, fejlesztési feladatok ellátására, koordinálására. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
A szakképzettség oklevélben történő angol nyelvű megjelölése:
Metallurgical Engineer.
A szak orientációja:
kiegyensúlyozott (40-60 százalék)
A választható specializációkat is figyelembe véve az kohómérnöki szakma igényeinek megfelelő szakterületeken szerezhető speciális ismeret. A választható ismeretek kreditértéke a diplomamunka készítésével együtt 40-60 kredit.
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe:
Az alábbiak szerint meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető:
A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató az alapképzési tanulmányai alapján a felsorolt területeken legalább 30 kredittel rendelkezzen. A mesterképzésben a hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kell megszerezni.
Az intézményen kívül teljesítendő szakmai gyakorlat kritériumfeltétel. A szakmai gyakorlat külső szakmai gyakorló helyen, intézményben, erre alkalmas szervezetnél, vagy felsőoktatási intézményi gyakorlóhelyen teljesítendő.
A hallgatók a képzés során egy 4 hetes nyári szakmai gyakorlaton vesznek részt.
–
120 kredit
Meggyőződésem, hogy a több évszázados történelmi hagyományokkal rendelkező karunkon a XXI. században elvárható minőségű tudást kínálunk, igy hallgatóink nagyszerű szakemberekké válhatnak. Ha ez a lehetőség vonzó, és érdekel az anyagtudomány vagy a vegyészet, jelentkezz az Anyag- és Vegyészmérnöki Karra, szeretettel várunk!
A szakra többnyire megfelelő műszaki alapképzéssel jelentkeznek nagy arányban már meglévő munkahellyel rendelkező BSc mérnökök. Közöttük többségben vannak az anyagmérnöki alapképzés megfelelő specializációján végzett hallgatók. Egyéb műszaki területekről (gépészet, nyersanyagelőkészítés, bányászat, vegyipar, stb.) szintén előfordulnak jelentkezők változó arányban. A levelező képzési forma népszerűsége egyben a mérnöki munkahelyükön történő további alkalmazásukat és a feladataik magasabb szintű ellátásához és a szakmai előre menetelükhöz szükséges mesterszintű ismeretek és készségek megszerzése a fő cél. Emellett, megjelenik a kétszintű egyetemi képzés célzott lehetősége a képzési rugalmasság, ami lehetővé teszi a szakmai irányultság módosítását, illetve bővítését ezen a szinten.
A végzett MSc kohómérnökök elsősorban a fémelőállító és fémalakító-feldolgozó vas-acél és alumíniumipari vállalatoknál, valamint a nagyszámú vas- illetve nemvas fémöntödéknél keresettek. Ugyanakkor erős igényt képviselnek a modern hulladékfeldolgozó vállalatok is, ahol a fémtartalmú hulladékok kezelése, illetve különböző fokú feldolgozása történik. Mindezeken túl, a mesterfokon diplomát szerzett kohómérnökök között nem elhanyagolható azok aránya sem, akik egyéb ipari és gazdasági vállalkozásoknál elhelyezkedve bizonyították az itt megszerzett képességek általános hasznosságát is.
Anyag- és Vegyészmérnöki Kar
Az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar története az egyetem ősének, a selmecbányai bányászati-kohászati iskolának megalapításáig, 1735-ig nyúlik vissza. Az egyetem átalakítása és az új társadalmi és szakmai kihívások miatt az oktatási struktúrát átalakították és újabb szakok, szakirányok indítása valósult meg. A célok megvalósítása érdekében a kar első lépésként megváltoztatta nevét: a Kohómérnöki Karból előbb Anyag- és Kohómérnöki Kar, majd Műszaki Anyagtudományi Kar lett, végül 2022-ben a kar elnevezése Anyag- és Vegyészmérnöki Karrá változott.
Karunkon jelenleg négy Intézetben, a Fémtani, Képlékenyalakítási és Nanotechnológiai Intézetben, a Kémiai Intézetben, Fémelőállítási és Öntészeti Intézetben, valamint az Energia-, Kerámia- és Polimertechnológiai Intézetben folyik az oktatás és a kutatás.
A képzés csúcsaként a PhD-képzést a Kerpely Antal Anyagtudományok és Technológiák Doktori Iskola látja el karunkon. Emellett karunkon működik és végez jelentős kutatómunkát az ELKH-ME Anyagtudományi Kutatócsoport.
Az oktatás színvonala szempontjából kiemelkedő lehetőségekkel bír az Anyag- és Vegyészmérnöki kar. Sok, nemzetközileg is elismert, minősített, oktatónk mellett két akadémikus is aktívan részt vesz karunk életében, kutatásaiban és oktatásában.