- MIVÍZ Kft.
Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar által meghirdetett duális mesterképzés.
A képzés célja hidrogeológus mérnökök képzése, akik képesek a felszíni és felszín alatti vizek földtani és környezetvédelmi kérdéseinek, valamint a vízvédelmi, vízminőségvédelmi, vízbázisvédelmi, vízkárelhárítási feladatoknak, másrészt ezen feladatokhoz kapcsolódó mérnöki létesítmények (különösen épületek, mélyépítési műtárgyak, víztározók, földművek, utak, víztározók, külfejtések, mélyművelésű bányák) építésénél a hidrogeológiai, hidrológiai problémák megoldására, tudományterületükön kutatási-fejlesztési feladatok ellátására, koordinálására. Szakmai gyakorlat után alkalmasak jogszabályban, illetve a mérnöki kamarai szabályok által meghatározott tervezői, vezető tervezői jogosultságra, szakértői jogosultságra a megfelelő mérnöki szakterületen. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Szakkal kapcsolatos kérdések
Szakkal kapcsolatos kérdések
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, melyekből a szak felépül
Természettudományi ismeretek
8-12 kredit
Műszaki földtudományi szakismeretek
16-22 kredit
Általános vízföldtani ismeretek
10-14 kredit
Alkalmazott vízföldtani szakismeretek
10-14 kredit
Vízellátási ismeretek
7-12 kredit
Környezetvédelemi ismeretek
5-9 kredit
Gazdasági és humán ismeretek
10-15 kredit
A szakmai gyakorlat legalább négy hét időtartamú szakmai gyakorlóhelyen szervezett gyakorlat, melynek további követelményeit a tanterv határozza meg. A szakmai gyakorlat kritériumkövetelmény.
A mesterfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.
120 kredit
Karunk több mint 300 éves múltra tekint vissza, amely bizonyítja a szakembereink iránti folyamatos igényt. A fejlődő gazdaság miatt nő a nyersanyag-, energia- és vízigény, ezért a bányászatnak is alkalmazkodnia kell. A közeljövőben olyan globális kihívásokat kell megoldani, mint az alacsony szén-dioxid kibocsátás, a körforgásos gazdaság, a vízbányászat vagy a környezetbarát bányászat. Karunk oktatói és kutatói ezen kihívásokra és azok megoldására készítik fel hallgatóinkat!
A különböző típusú felszíni és felszín alatti szennyeződések miatt a vízigények mennyiségi és minőségi kielégítése egyre nagyobb kihívást jelent. Jelentős mértékben növekedik azon műszaki feladatok száma is, amelyek megoldásához mérnökgeológiai ismeretekre van szükség. Az Európai Unióhoz való csatlakozás óta a Víz Keretirányelv fogalmaz meg fontos feladatokat vízkészleteinket illetően. A vízkészletekkel foglalkozó szakemberek számára az egyik legfontosabb cél az, hogy a jogszabályban rögzített módon felszíni és felszín alatti vizeinket jó állapotba hozzuk hosszú távon biztosítva ezzel többek között a biztonságos ivóvízellátást. Hazánkban a megújuló energiaforrások részarányának növelésében egyre fontosabb szerepet kap a geotermikus energia hasznosítása, mely elképzelhetetlen a felszín alatti vízkészletek védelme nélkül.
Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar
„Fedezz fel többet FÖLDÜNKRŐL, amin élünk és amiből élünk!”
A földtudományok világa a 21. század legnagyobb környezeti, gazdasági, társadalmi problémáira, kihívásaira keres válaszokat és kínál megoldásokat. A természeti erőforrások, az ásványi nyersanyagok, az energiahordozók felkutatása, hosszú távú hasznosítása, megóvása és kezelése magas szintű mérnöki ismereteket igényel. Karunk a föld- és környezettudományok oktatásának legszélesebb spektrumát fogja át Magyarországon a bányászattól, a hulladékgazdálkodáson, a környezetvédelmen, az olaj- és gáziparon, valamint a földrajzon át egészen a geológiáig, geofizikáig és a hidrogeológiáig.
Szakfelelős