- Guardian Orosháza Kft.
- Jabil Circuit Magyarország Kft.
- KISERŐ Energiaszolgáltató Kft.
- MIVÍZ Kft.
Gépészmérnöki és Informatikai Kar által meghirdetett alapszak.
A képzés célja energetikai mérnökök képzése, akik alkalmasak a nemzetgazdaság, ezen belül a települések, az ipari és mezőgazdasági üzemek, az intézmények és a lakosság biztonságos, fenntartható és gazdaságos, a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő energiaellátását megvalósítani és üzemeltetni, továbbá képesek az energetikai-technológiai megoldások egészségre és biztonságra való hatásmechanizmusainak azonosítására, azok egészséges és biztonságos működtetésére. Alapvető műszaki és kapcsolódó gazdasági ismeretekkel és képességekkel rendelkeznek az energetikai rendszerek és technológiák tervezése, vizsgálata és üzemeltetése terén. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Az erőműenergetikai specializáció célja, hogy az energetikai mérnök alapképzés első négy félévének ismereteire építve megalapozza a hallgatók tudását az erőműenergetikán alapuló energiatermelés területén. A specializációt elvégzők versenyképes és részletes szaktudással fognak rendelkezni az erőműenergetika alapjainak területén, amivel – az elmúlt évek tapasztalata alapján – elhelyezkedhetnek a hazai energiatermelési iparban és hatóságoknál, a hazai támogató intézményeknél, illetve számos helyen külföldön. A specializációt elvégző hallgatók túlnyomó többsége folytatja tanulmányait, mélyebb tudást adó energetikai mérnök mesterképzési szak erőműenergetikai specializáción.
Az zöld energia specializáció célja, hogy az energetikai mérnök alapképzés első négy félévének ismereteire építve megalapozza a hallgatók tudását a zöld energián alapuló energiatermelés területén. A specializációt elvégzők versenyképes és részletes szaktudással fognak rendelkezni a zöld energia alapjainak területén, amivel – az elmúlt évek tapasztalata alapján – elhelyezkedhetnek a hazai megújuló energiatermelési iparban és hatóságoknál, a hazai támogató intézményeknél, illetve számos helyen külföldön. A specializációt elvégző hallgatók túlnyomó többsége folytatja tanulmányait, mélyebb tudást adó energetikai mérnök mesterképzési szak erőműenergetikai specializáción.
Képzéssel kapcsolatos kérdések
Természettudományos alapismeretek:
40–50 kredit
Gazdasági és humán ismeretek:
16–30 kredit
Szakmai törzsanyag:
70–103 kredit
Erőműenergetikai specializációs ismeretek
(fennmaradó kredit értékben)
Zöld energia specializációs ismeretek
(fennmaradó kredit értékben)
A szakmai gyakorlat a képzés tantervében meghatározott legalább hat hét időtartamú, szakmai gyakorlóhelyen szervezett gyakorlat. A szakmai gyakorlat kritériumkövetelmény.
A képzés mintatantervi hálójában előírt kompetenciafejlesztő általános idegennyelvi, illetve szaknyelvi tárgyak teljesítése.
210 kredit
Hallgatóink büszkék lehetnek arra, hogy egy olyan karon szereztek diplomát, amelynek több tudományterületet átfogó és integráló, multidiszciplináris képzési profilja egyedülálló a magyar felsőoktatásban. Idén eddig soha nem látott arányban, csak a legkiválóbb hallgatókat megillető kitüntetéses oklevelet adhattunk át.
Az energiahordozók kitermelésétől, szállításától, villamos energiává történő átalakításán, szállításán és elosztásán keresztül a végfelhasználásig tartó folyamat lebonyolítása óriási szellemi kapacitást igénylő műszaki feladat. Súlyponti kérdések e folyamatban a másodlagos kitermelési technológiák, az új és megújuló energiaforrások hasznosítása, az energiatermelés hatásfokának javítása, az energiatakarékos energiafelhasználói technológiák bevezetése, a motorizáció új kihívásai, a káros környezeti hatások csökkentése. A képzés egységes energetikai-, gazdasági-, környezeti szemlélettel készíti fel a hallgatókat e kulcsfontosságú műszaki terület művelésére, miközben legjobb hallgatóink külföldi részképzésben is részt vehetnek.
Korszerű és innovatív mérnökképzés, Általános mérnöktől a specialistáig.
A több mint 70 éves oktatási tapasztalattal rendelkező Gépészmérnöki és Informatikai Kar vezető szerepet tölt be a műszaki és informatikai képzési területen. A Kar célja, hogy hallgatóinak gyakorlatorientált képzést és versenyképes tudást biztosítson. Mind a műszaki, mind az informatikai képzéseinket nemzetközi szinten is kiemelkedő szakmai színvonal jellemzi, az alapképzéstől egészen a már megszerzett szakmai tudást elmélyítő, mester- illetve szakképzéseinkig. A Gépészmérnöki és Informatikai Karon diplomát szerzett mérnökeinket kimagasló lehetőségekkel várják a cégek, ipari partnerek, mivel szakjaink olyan képzettségeket adnak, amelyek az ipar és a gazdaság szélesebb területein is használhatók (például: gépipar, logisztika, járműipar, hadipar, vegyipar, energetika, elektronika, IT szektor).
Képzéseinket az ipari partnerek igényeihez igazodva korszerűsítettük, több projektszemléletű kurzusra alapozva. A legújabb technológiai és technikai követelményekhez, ipari trendekhez igazodó, modern eszközökkel felszerelt laboratóriumoka kiváló lehetőséget biztosítanak a gyakorlatorientált képzésekhez, a hallgatók valós ipari problémákra keresve a megoldást gyarapíthatják tudásukat, szerezhetnek új szakmai kompetenciákat, fejleszthetik készségeiket.
A továbbtanulókat 12 alapszakon várjuk: energetikai mérnöki alapszak, gazdaságinformatikus alapszak, gépészmérnöki alapszak, ipari termék- és formatervező mérnöki alapszak, járműmérnöki alapszak, logisztikai mérnöki alapszak, mechatronikai mérnöki alapszak, mérnök informatikus alapszak, műszaki menedzser alapszak, programtervező informatikus alapszak, villamosmérnöki alapszak és üzemmérnök-informatikus BProf.
Az alapképzést követően az energetikai mérnöki, a gépészmérnöki, a logisztikai mérnöki, a mechatronikai mérnöki, a mérnök informatikus és a villamosmérnöki mesterszakos programunkat választhatják az érdeklődők.
A harmadik képzési szinten a tudományos fokozat megszerzésére a kar két doktori iskolájában (informatikai és gépészeti tudományok) hazai és nemzetközi elismertségű oktatók részvételével, irányításával van lehetőség.
A kar széleskörű nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, a gépészmérnöki és a mérnökinformatikus mesterképzési szakokon angol nyelvű képzés is folyik.
A hallgatóknak lehetőségük van a duális képzésbe történő bekapcsolódásra is, melynek nagy előnye, hogy a hallgatók párhuzamosan részesülnek egyetemi oktatásban és tesznek szert komoly szakmai gyakorlatra. A Karral együttműködő ipari vállalatok száma évről évre növekszik, a kapcsolat kiterjed többek között a közös oktatásra és az ösztöndíjtámogatásokra is. Az együttműködő ipari vállalatok száma évről évre növekszik, a duális képzés keretében a Kar jelenleg több mint 100 céggel áll együttműködésben, melyek között nagy multinacionális cégek és kisebb hazai vállalkozások is megtalálhatóak. Az ipari partnerekkel közösen végzett kutatás-fejlesztési tevékenység lehetővé teszi a hallgatók ipari munkákba, projektekbe való bekapcsolódását.
A hallgatók számos hallgatói-kutatói együttműködésben futó projekthez is csatlakozhatnak, melyekben a gépészeti, villamosmérnöki és informatikai szakterületek képviselői dolgoznak együtt, valamint a kar lehetőséget biztosít hazai és nemzetközi nyertes hallgatói csapatokmunkájába való bekapcsolódásra is. A kar kiemelt kutatás-fejlesztési fókuszterületei: adaptív adatbányászati rendszerek, erőműenergetikai szerkezetek és integritásuk, gyártó- és logisztikai hálózatok fejlesztése, integrált mérnöki rendszerek a digitális gyártásban, intelligens termelés-támogatási rendszerek, jármű hajtáslánc kutatások, robbanás-biztonságtechnika, szimulációra alapozott technológia- és termékfejlesztés.
A hallgatói közösség igazi családként működik, felsőbb éves hallgatóink mentorként támogatják és bátorítják az alsóbb éveseket, hogy minél eredményesebben teljesítsék tanulmányaikat. A hallgatók gazdag szabadidős és kulturális programok közül választhatnak, amelyek nemcsak új, hosszú távú baráti és szakmai kapcsolatok kiépítésében lesznek segítségükre, de kiemelkedő lehetőséget biztosítanak kulturális, társadalmi és szakmai célú látókörük szélesítésében is.