- Colas Északkő Bányászati Kft.
Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar által meghirdetett mesterszak.
A képzés célja bánya és geotechnikai mérnökök képzése, akik korszerű természettudományos, műszaki, közgazdasági, menedzsment és jogi (bányajog) ismeretekkel rendelkeznek és képesek az ásványi nyersanyag kitermelése és feldolgozása során jelentkező műszaki és gazdasági feladatok megoldására. Célja továbbá ezen műveletekből következő természeti veszélyek és környezeti problémák felismerése, kezelése. A szakon végzettek alkalmasak a bányászati tevékenység, speciális felszín közeli földmunkák, valamint bányászati jellegű földalatti térségek létesítése és alagútépítés során jelentkező geotechnikai feladatok ellátására. Szakmai gyakorlat után jogosultságot szerezhetnek a szilárdásvány bányákban és ásványelőkészítő üzemekben felelős műszaki vezetői, vezető helyettesi feladatkör, továbbá hites bányamérői feladatok ellátására, a robbantástechnikai tanulmányokra alapozva és a jogszabályban előírt továbbképzést sikeresen elvégezve robbantómesteri, illetve robbantás vezetői feladatok ellátására, bányászati létesítmények tervezésére, valamint a létesítményekkel és a műveletekkel kapcsolatos eljárásokban való részvételre. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Szakkal kapcsolatos kérdések
Szakkal kapcsolatos kérdések
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak
felépül:
természettudományi ismeretek
18-25 kredit
matematika, számítástechnika, geológia, fizikai
kémia, méréselmélet és automatizálás, termodinamika, műszaki informatika
gazdasági és humán ismeretek
8-12 kredit
jogi, gazdálkodási, vállalkozási, menedzsment és szakterületi gazdasági ismeretek
bányaműveléstan
19-30 kredit
külfejtések nyitása és művelése, víznívó alóli kitermelés, alagút- és bányaépítés, mélyműveléses módszerek, bányaszellőztetés, bányászati mérnöki tervezés
a bányászat speciális kérdései
6-12 kredit
bányaméréstan, kutató szeminárium
bányagéptan
6-10 kredit
bányagépek, karbantartásuk és diagnosztikájuk
geotechnika, kőzetmechanika, robbantástechnika
5-12 kredit
nyersanyag-feldolgozási eljárások
3-6 kredit
előkészítési technológiai rendszerek
3-14 kredit
ásványi nyersanyagok előkészítésének technológiái, az építőanyag- és a szilikátipar egyes fontosabb nyersanyagainak előkészítése
a bányászat befejező műveletei
4-7 kredit
környezeti hatásvizsgálat, rekultiváció, a bányászati meddők és az ásványi nyersanyag feldolgozás szilárd maradványanyagainak elhelyezése, kezelése és hasznosítása
A szakmai gyakorlat legalább négy hét időtartamú, szakmai gyakorlóhelyen szervezett gyakorlat, melynek további követelményeit a tanterv határozza meg. A szakmai gyakorlat kritériumkövetelmény.
A fokozat megszerzéséhez egy élő világnyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.
120 kredit
Karunk több mint 300 éves múltra tekint vissza, amely bizonyítja a szakembereink iránti folyamatos igényt. A fejlődő gazdaság miatt nő a nyersanyag-, energia- és vízigény, ezért a bányászatnak is alkalmazkodnia kell. A közeljövőben olyan globális kihívásokat kell megoldani, mint az alacsony szén-dioxid kibocsátás, a körforgásos gazdaság, a vízbányászat vagy a környezetbarát bányászat. Karunk oktatói és kutatói ezen kihívásokra és azok megoldására készítik fel hallgatóinkat!
Az ipari igényeket követve a bányászati területen elsősorban a külfejtéses bányászathoz kapcsolódik az oktatás, de fontos ismereteket sajátíthatnak el a hallgatók a mélyműveléses bányászat és alagútépítés témaköréből is. Mindezek különleges feladatai közé sorolhatók az ipari robbantástechnikai, a bányamérési, a nyersanyagelőkészítési, valamint a geotechnikai feladatok, mely területeken az utánpótlásra folyamatosan szükség van. Az itt tanultakat nem csak a bányászatban lehet kamatoztatni, hiszen minden építkezés, út- és vasútépítés, közmű létesítés, vízrendezés, árvízvédelem, külfejtés, rekultiváció, stb. jelentős földmunkával, ezáltal geotechnikai feladatokkal is jár és emellett a települések geotechnikai okokra visszavezethető veszélyeztetése (pinceomlások, löszfalak és egyéb természetes rézsűk omlásai, suvadások, rogyások, lejtőcsúszások, sárfolyások, stb.) is mindennapi feladatok elé állítja végzett hallgatóinkat, ahol a bekövetkező károk megelőzésére, csökkentésére és helyreállítására, a problémák megoldására szintén jól képzett szakemberekre van szükség.
Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar
„Fedezz fel többet FÖLDÜNKRŐL, amin élünk és amiből élünk!”
A földtudományok világa a 21. század legnagyobb környezeti, gazdasági, társadalmi problémáira, kihívásaira keres válaszokat és kínál megoldásokat. A természeti erőforrások, az ásványi nyersanyagok, az energiahordozók felkutatása, hosszú távú hasznosítása, megóvása és kezelése magas szintű mérnöki ismereteket igényel. Karunk a föld- és környezettudományok oktatásának legszélesebb spektrumát fogja át Magyarországon a bányászattól, a hulladékgazdálkodáson, a környezetvédelmen, az olaj- és gáziparon, valamint a földrajzon át egészen a geológiáig, geofizikáig és a hidrogeológiáig.