- Germanisztika, német
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar által meghirdetett alapszak
A képzés célja olyan a német, holland, dán, svéd vagy norvég nyelvet magas szinten beszélő szakemberek képzése, akik germanisztikai, valamint általános bölcsész-, társadalom- és médiatudományi tájékozottságuk és ismereteik révén képesek választott szakmájuk sokoldalú, inter- és multidiszciplináris szemléletű gyakorlására. A végzettek átfogóan ismerik a választott szakiránynak megfelelő kultúrák földrajzi és geopolitikai adottságait, történelmi, társadalmi és gazdasági beágyazottságát. Ezen ismereteikre építve a Közös Európai Referenciakeret felsőfokú, C1 szintjén képesek a szakiránynak megfelelő (német, holland, dán, svéd vagy norvég) nyelven hétköznapi, kulturális, politikai, gazdasági, társadalmi, valamint nyelv-, irodalom, kultúra- és médiatudományi tartalmakat felelősen értelmezni és az adott nyelvterület nyelvi és kommunikációs normáinak megfelelően írásban és szóban közvetíteni. Infokommunikációs ismereteik segítségével hatékonyan hangolják össze egyének és csoportok szakmai, közéleti és kulturális tevékenységeit. Az egyes szakirányokon végzettek így alsó- és középvezetői feladatokat is elláthatnak hazai és nemzetközi szervezetekben, gazdasági szervezetekben, vállalatoknál, önkormányzatoknál, a kulturális menedzsment, valamint az újságírás, média és a PR területén. A német nemzetiségi szakirányon végzettek behatóan ismerik a hazai németség nyelvét, történelmét, néprajzát, irodalmát, jog- és intézményrendszerét, speciális ismereteiket a hazai nemzetiségi szervezetek, önkormányzati és kulturális intézmények kötelékében hasznosíthatják. A germanisztika alapszakon végzettek felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A szakképzettség oklevélben történő angol nyelvű megjelölése:
Philologist in Germanic Studies, Specialized in German Studies
Szakkal kapcsolatos kérdések, szakfelelős
Alapozó ismeretek:
12-16 kredit
Szakmai törzsanyag:
150-164 kredit
Szakmai alapozó modul (20-30 kredit):
Választott nyelv speciális ismeretei (80-84 kredit):
Differenciált szakmai ismeretek (50 kredit):
Fordítói specializáció:
50 kredit
–
A záróvizsga letétele a nyelvvizsga-követelmények teljesítését igazolja
180 kredit
A Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a 21. század emberének is korszerű, jól hasznosítható tudást nyújt. Képzési palettáján mindaz megtalálható, ami a klasszikus értelemben vett bölcsészet- és társadalomtudományok körébe tartozik, de bőséges a kínálat az osztatlan tanárképzés és a gyógypedagógus-képzés területén is. Karunkon minden hallgató számára elérhető a mai, felgyorsult tempójú élet nélkülözhetetlen kelléke, a gyakorlatorientált, alkalmazható tudás.
A hallgatók Fordító és tolmács mesterszakon folytathatják tanulmányaikat, illetve szakirányú továbbképzéseink közül választhatnak. Az alapszakos diploma beszámítható az osztatlan tanárképzésbe is.
2492 Nyelvtanár (iskolarendszeren kívül)
3410 Oktatási asszisztens
2533 Kereskedelmi tervező, szervező:
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar a nagy múltú, több évszázados gyökerű Miskolci Egyetem egyik fiatalabb fakultása, amelyet az a világos társadalmi igény hívott életre, hogy a humán tudományterületek is megjelenjenek az egyetem oktatási palettáján. A miskolci bölcsészképzés 1992-ben indult útjára, végzett hallgatóink azóta sikeresen helyt állnak akár az oktatás, a tudomány, a kultúra, illetve a média világában, akár a gazdaság szféráiban. Mi sem bizonyítja jobban az itt végzettek elismertségét, mint hogy egyetemünk rektora is a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon tanult.
Hosszú évek minőségfejlesztő munkájának az eredménye, hogy karunk előkelő helyet foglal el oktatói kiválósága alapján a hazai felsőoktatásban. Kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerünk folytán a hallgatók jelentős számban vehetnek részt külföldi egyetemek képzésein, továbbá mi is szép számmal fogadunk külföldi hallgatókat. A BTK-n diplomázottak elhelyezkedési esélyeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, ennek alapján határozottan állíthatjuk, hogy munkaerő-piaci helyzetük semmivel sem rosszabb, mint más tudományterületek esetén. A kar minősítését az is fémjelzi, hogy az anonim válaszadó hallgatók csaknem 90 %-a nyilatkozott úgy, hogy újra az ME BTK-t választaná. A jó nyelvtudás, a jó kommunikációs és prezentációs készség jelentősen javítja a bölcsészek, pedagógusok, társadalomtudósok lehetőségeit. Karunk a bölcsészet- és társadalomtudományok, valamint a tanárképzés regionális szellemi központjaként meghatározó oktatási és kutatási centrumként kívánja ellátni feladatait – a régió, a társadalom szolgálatában.