A gyógynövénykutatásra és a hagyományos terápiákat kiegészítő gyógymódokra irányította rá a figyelmet a Miskolci Egyetem Egészségtudományi Kara által első alkalommal megrendezett Miskolci Gyógynövény Konferencia. A hagyományteremtő rendezvény a jövőben országos és nemzetközi fórumot szeretne biztosítani a szakterületet érintő legújabb kutatásoknak a gyógynövény szektor minden területéről.
A gyógynövények használata napjainkban reneszánszát éli, egyre többen fordulnak feléjük különböző betegségek megelőzése, illetve gyógyítása érdekében. A Miskolci Egyetem Egészségtudományi Kara erősíteni kívánja szerepét ezen a szakterületen, hogy
az alternatív gyógyászathoz kapcsolódó ismeretterjesztést és a gyógynövénykutatást a társadalom számára hiteles szakemberek képviseljék.
Ezt szem előtt tartva indult el a gyógynövénytanácsadó szakirányú továbbképzés a karon, és ez hívta életre az I. Miskolci Gyógynövény Konferenciát – fogalmazott a megnyitó felvezetőjében Dr. Lukács Andrea, a kar tudományos és nemzetközi dékánhelyettese.
Az Egészségtudományi Kar kezdeményezéséhez, a humánegészségügyi fejlesztések megvalósításához a Miskolci Egyetem a műszaki, jogi, gazdasági és társadalomtudományi karok közötti együttműködéssel, a tudományokon átívelő tudással tud hozzájárulni – szögezte le a konferenciát megnyitó Prof. Dr. Szűcs Péter rektorhelyettes. Kiemelte:
az emberközpontú fenntarthatóság az egyetem intézményfejlesztési stratégiájának középpontjában áll.
A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye gyógynövénykultúrájának gazdag hagyományaira hívta fel a figyelmet a tanácskozás nyitóelőadásában Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára. Megfogalmazása szerint
a népi gyógyászathoz kötődő hagyományos tudás nemzeti kultúránk természetes része, közöségformáló erő.
Megőrzése, a hozzá kapcsolódó ismeretterjesztés hatással van a mikrogazdaságra, az egészség- és gyógyászati turizmus fejlesztésére.
Az I. Miskolci Gyógynövény Konferencia célja, hogy a gyógynövényekkel foglalkozó szakembereket összegyűjtse, szakmai fórumot biztosítson legújabb kutatásaiknak a gyógynövény szektor minden területéről országosan és határon túlról is – fogalmazott a tanácskozás szervezője, Pászk Norbert, az Egészségtudományi Kar tanársegéde. A szerteágazó szakterületet érintve napirendre került így többek között a gyógynövények terápiás célú használata, a gyógynövénytermékek minőségvizsgálatának tapasztalatai, a méhészeti termékek megjelenése a gyógyászatban, valamint a hazai gyógynövényturizmus lehetőségei.