Hírek

Megújult a húszéves Bosch Tanszék a Miskolci Egyetemen  

Húsz éve jött létre a Bosch Tanszék a Miskolci Egyetemen, ahol olyan eszközök és technológiák használatát oktatják, amelyeket a modern gyárakban használnak. Az évforduló alkalmából harmincmillió forintos támogatást fordított a Bosch modern eszközökre és a tanszék felújítására.

  • Egyetem
  • GÉIK
  • Kutatás
  • Partnerek
  • Tudomány
2025. április 08. / Frissítve: 2025. április 10. 09:11

Szorosabbra fűzi oktatási együttműködését a Miskolci Egyetem és a Bosch. Az egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán húsz éve alapították a Robert Bosch Mechatronikai Intézeti Tanszéket, az elmúlt két évtizedben több mint 300 diák kapott az ipar élvonalában is jól hasznosítható, gyakorlatorientált képzést az egyetem oktatóinak és a Bosch munkatársainak közreműködésével.    

A húszéves jubileumra felújították a tanszék termeit és környezetét, valamint modernizálták az eszközparkot, hogy továbbra is az ipar élvonalába tartozó berendezéseken tanulhassanak a jövő fejlesztő- és gyártási mérnökei. Ezen felül az aktuális viszonyokhoz igazították a tananyagot és bővítették az elsajátítható kompetenciákat, valamint a Bosch szakemberei bekapcsolódtak az oktatásba is.   

„Sokat dolgoztunk és dolgozunk azon, hogy a Miskolci Egyetemen folyó kutatási és fejlesztési potenciálra felhívjuk a gazdasági szereplők figyelmét, láthatóvá tegyük elkötelezettségünket a vállalatok fejlődésének elősegítésében. Ennek eredményei az ipari partnerekkel kötött együttműködési megállapodásaink, amelyeknek az oktatás, a kutatás és fejlesztés területét egyaránt magukban foglalják. A kölcsönös előnyökre alapozva fontos számunkra, hogy az egyetem részese lehessen a térség gazdasági szereplői sikereinek, támogassuk terveik megvalósítását” – mondta Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora.  

54438726535_9531158b3e_k
Prof. Dr. Horváth, a Miskolci Egyetem rektorának megnyitóbeszéde

Valósághű gyártókörnyezetben tanulhatnak a diákok   

A tavaly szeptemberben kezdődött tanévtől frissítették a tantervi hálót a mechatronikai mérnöki alapszakon, hogy az oktatásban megjelenítsék az iparban megjelent új technológiákat. Például nagyobb hangsúlyt kap a gyártósori gépek vezérlésének programozása, ehhez szimulációs szoftvereket, valamint gyakorló hardveres állomásokat is ad a Bosch. Az egyik ilyen állomás egy valóságos gyártókörnyezetet szimulál, amely darabokat mozgat, szenzorokkal, kamerákkal érzékeli a folyamatokat, adatokat küld a felhőbe. Mindez lehetőséget biztosít a diákoknak, hogy ugyanolyan eszközökön gyakorolják egy gyártósor vezérlését, mint egy modern ipari üzemben. Mivel az automatizáltság szintje egyre csak nő az iparban, a gépek vezérlése ugrásszerűen fejlődik, és ezt az oktatásban is követni kell.   

„Az ipar fejlődésével az oktatásnak is lépést kell tartania, a hallgatóknak naprakész, a gyakorlatban is jól hasznosítható tudást kell kínálni. Miskolcon több mint két évtizede van jelen a Bosch, a Miskolci Egyetemet első partnereink között tudjuk, akivel kölcsönösen előnyös és eredményes együttműködést folytatunk a képzés és a kutatás terén is. A húsz éve alapított Bosch Tanszéken végzett munka egyaránt hasznos a diákoknak, az egyetemnek és a Boschnak is, ezért döntöttünk a tanszék fejlesztéséről, és az együttműködést kibővítéséről.” – mondta Roland Ahl, az autóipari vállalat, a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. ügyvezető igazgatója.    

54437497977_036b288d8c_k

„A Boschnál a jövő technológiáit fejlesztjük és gyártjuk, amelyhez elengedhetetlen a naprakész, versenyképes tudás. Stratégiánk szerves része, hogy a felsőoktatási szektorral összefogva, aktívan hozzájáruljunk a hazai innovációs ipar fejlődéséhez és az új mérnökgenerációk képzéséhez. A Miskolci Egyetem rendkívül jó partner abban, hogy közösen képezzük a jövő szakembereit és vezetőit. A tanszéken olyan eszközökkel és ismeretekkel találkozhatnak a hallgatók, mint a modern ipari gyárakban.” – tette hozzá Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója.   

A 2004. október 21-én alapított Bosch Tanszék modernizálásának mintegy harminc millió forintos költségét a Bosch két miskolci vállalata, a járműipari alkatrészek, az elektromos hajtásrendszerek fejlesztésével és gyártásával foglalkozó Robert Bosch Energy and Body Systems Kft., az elektromos kéziszerszámokat gyártó Robert Bosch Power Tool Kft., valamint az ipari és mobil alkalmazások automatizálásával foglalkozó budapesti Bosch Rexroth Kft. biztosította.

54438357891_6956cada46_k

Legfrissebb hírek

Összes hír
Összes hír