Zenés piknikkel és saját dalokkal nyitotta meg első szemeszterét a Miskolci Egyetem kortárs könnyűzenei képzése, amely a Magyar Kultúráért Alapítvány és a Petőfi Kulturális Ügynökség együttműködésében jött létre. A felsőfokú képzés helyszíne Budapesten a Póka Egon Művészeti Akadémia.
Mi történik akkor, ha a Magyar Kultúráért Alapítvány kuratóriumi elnöke és a Petőfi Kulturális Ügynökség igazgatósági elnöke kipróbálja, milyen zenét tud szerezni a mesterséges intelligencia segítségével? Mindössze három perc alatt generál egy olyan dalt, amit ha valaki meghall a Petőfi Rádióban, fel sem tűnik neki, hogy nem ember alkotta…
Az isteni szikra az, ami a zenét zenévé teszi, és ezt valószínűleg nem is fogja tudni leprogramozni senki. Nekünk az emberi részt, amely az alkotó- és az előadóművészetek által tolmácsolódik, ápolni kell
– hívta fel figyelmet a felsőfokú kortárs könnyűzenei képzés első tanévnyitóján tartott beszédében Demeter Szilárd, a Magyar Kultúráért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Meggyőződése szerint elsődleges kultúránk már évtizedek óta az, amit popkultúrának, könnyűzenének, tömegkultúrának hívunk, éppen ezért nem mindegy ennek a kultúrának a minősége.
„Ha úgy gondoljuk, hogy ez az elsődleges kultúránk, akkor ennek jár az akadémiai szint. Nem mindegy, hogy milyen minőségű könnyűzenét vagyunk képesek alkotni, tehát a minőség és az alkotás a két kulcsszó” – tette hozzá.
A jelenleg nyolc karral és széles képzési portfólióval rendelkező Miskolci Egyetem annak köszönheti a létét és fennmaradását, hogy egyszerre volt képes a hagyományait ápolni, megőrizni, és a modern kor kihívásaira választ adni, ezért is lett egyik jelmondatuk a tradíció és innováció, azaz hagyomány és megújulás. 2017 környékén fogalmazódott meg először a gondolat, hogy Magyarországon szükség lenne egyetemi szintű könnyűzenei képzésre. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora tanévnyitó beszédében kiemelte: számos akadályt kellett leküzdeni ahhoz, hogy évekkel később létrejöhessen Magyarországon az egyetemi szintű könnyűzenei oktatás. Kitért arra is, hogy az egyetem ékköve a klasszikuszenei képzést folytató Bartók Béla Zeneművészeti Kar, az pedig, hogy a kar idén kortárs könnyűzenei szakkal bővült, jól mutatja, hogy a komoly- és a könnyűzene békésen megfér egymás mellett. A képzés Budapesten, a Póka Egon Művészeti Akadémia falai közt valósul meg.
Szeretnénk, ha a magyar könnyűzenénkre jellemző kulturális örökség megőrződne az utókornak. Ez a fiatalok által valósulhat meg, akik továbbviszik, és mi ezeket a fiatalokat szeretnénk ilyen értelemben útjukra bocsátani itt
– mondta a rektor.
A könnyűzenei felsőfokú alapképzés nyolc szakirányon indult el: basszusgitár, billentyűs hangszerek, szaxofon, harsona, trombita, gitár, ütőhangszerek és ének. A diákok a könnyűzene olyan ismert és elismert ikonjaitól tanulhatnak, mint Tátrai Tibor Kossuth-díjas gitárművész, ének szakirányon Kovács Kati, basszusgitáron Frenreisz Károly, de a tanári kart erősíti még mások mellett Ferenczi György és Szirtes Edina Mókus is.
A rendezvényen dr. Papp Sándor, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karának dékánja az intézmény hagyományaihoz híven hallgatókká fogadta a felvételt nyert diákokat, majd Szakadáti Mátyás, a kar Könnyűzenei Intézetének igazgatója ismertette a képzés célkitűzéseit. A beszédeket követően az első évfolyamos hallgatók is színpadra léptek három produkcióval, köztük két saját dallal, amelyeket a gólyatáborban szervezett közös workshop alkalmával szereztek. (via kultura.hu)