dokumentumok_02
Ösztöndíjak, pályázatok

Szociális helyzeten alapuló ösztöndíjak

Universitas Miskolcinensis Alapítványi Ösztöndíj

Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány Ösztöndíjának elsődleges célja, hogy a hátrányos szociális helyzetű, kiemelkedő tanulmányi, illetve tudományos, szakmai eredményt elért hallgatókat támogassa anyagi és erkölcsi téren egyaránt. Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány Ösztöndíj pályázat útján nyerhető el. 

Az ösztöndíjra pályázatot nyújthat be az a Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező állami ösztöndíjas vagy önköltséges alapképzésben, mesterképzésben, osztatlan képzésben és doktori képzésben részt vevő hallgató, aki a pályázat benyújtását megelőzően rendelkezik két egymást követő aktív félévvel, és a két aktív félévében összesen legalább 45 kreditet szerzett meg. A pályázat benyújtásának további feltétele, hogy a pályázatban értékelt tanévben a pályázó súlyozott tanulmányi átlaga félévente legalább 3,51 legyen.  

Magyarországi állandó lakóhely hiányában pályázatot nyújthatnak be azok a Horvát Köztársaságban, Romániában, a Szerb Köztársaságban, a Szlovák Köztársaságban, a Szlovén Köztársaságban vagy Ukrajnában lakóhellyel rendelkező hallgatók is, akik rendelkeznek Magyar igazolvánnyal vagy Magyar hozzátartozói igazolvánnyal, és az előző bekezdésben nevesített egyéb feltételeknek megfelelnek. Nem pályázhatnak a Miskolci Egyetemmel kizárólag vendéghallgatói jogviszonyban álló hallgatók. 

Az ösztöndíj folyósításának időtartama egy tanév, azaz 10 hónap. Az ösztöndíj havi összege 50.000,- Ft. Az adott tanévre elnyert ösztöndíj csak a megpályázott tanévben folyósítható, a folyósítás feltétele az aktív hallgatói jogviszony.

2024. szeptember 9.
pdf
pdf
docx
docx
2024. július 29.
docx
docx
pdf
pdf
Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer

A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer célja az esélyteremtés érdekében a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiatalok felsőfokú tanulmányainak támogatása. 

 A program keretében olyan szociálisan hátrányos helyzetű felsőoktatásban résztvevő hallgatóknak folyósítható az ösztöndíj, akik a települési önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkeznek, felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű (nappali tagozatos) képzésben vesznek részt.

A többszintű támogatási rendszer pénzügyi fedezetéül három forrás szolgál: a települési önkormányzati, a vármegyei önkormányzati, valamint – a Kulturális és Innovációs Minisztérium finanszírozásával – a felsőoktatási intézményi költségvetésben megjelenő elkülönített forrás.

Alaptámogatás

Az első alkalommal államilag támogatott teljes idejű felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben, osztatlan képzésben hallgatói jogviszonyt létesítő személy az első bejelentkezése alkalmával – kérelemre – a hallgatói normatíva 50%-ának megfelelő összegű alaptámogatásra, az első alkalommal államilag támogatott teljes idejű mesterképzésben hallgatói jogviszonyt létesítő személy az első bejelentkezése alkalmával – kérelemre – a hallgatói normatíva 75%-ának megfelelő összegű alaptámogatásra jogosult, amennyiben: 

  • fogyatékossággal élő vagy egészségi állapota miatt rászorult, vagy
  • halmozottan hátrányos helyzetű, vagy
  • családfenntartó, vagy
  • nagycsaládos, vagy
  • árva, vagy
  • hátrányos helyzetű, vagy
  • gyámsága nagykorúsága miatt szűnt meg, vagy
  • félárva.
Rendszeres szociális ösztöndíj

Szociális helyzetéhez képest megállapított mértékű rendszeres szociális ösztöndíjban részesíthető az a hallgató, aki hátrányos anyagi helyzete miatt arra rászorul. A hallgatók által benyújtott elektronikus pályázatokat a kari SZÖB ellenőrzi, majd javaslatot tesz a ME-HÖK SZÖB-nek, amely a rendszeres szociális ösztöndíj mértékét, és az abban részesülő hallgatók körét intézményi szinten állapítja meg.

Rendkívüli szociális ösztöndíj

Helyzetéhez képest megállapított mértékű rendkívüli szociális ösztöndíjban részesíthető az a hallgató, aki kiemelkedően hátrányos anyagi helyzete miatt arra fokozottan rászorul, vagy a hallgató személyes életében következik be rendkívüli, fokozott anyagi megterheléssel járó változás (pl. gyermek születése, súlyos egészségügyi probléma, szociális helyzetének önhibáján kívüli gyors romlása természeti katasztrófa, baleset vagy bűncselekmény okán), vagy a hallgató családi környezetében következik be rendkívüli, fokozottan hátrányos változás (pl. eltartó családtag halála, tartós keresetképtelenség stb.)

Képzéstámogatás

A képzés támogatás az önköltséges hallgatók számára biztosított ösztöndíj, amely célja a hallgatókat terhelő önköltséghez való hozzájárulás. A támogatás elnyerése esetén a hallgató köteles a teljes önköltséget megfizetni az intézmény részére, amelyből a szemeszter során a megítélt támogatási összeget visszautalja a hallgatónak a Miskolci Egyetem.

Az adminisztrációs díjra vonatkozóan képzés támogatás nem ítélhető meg.

Az ösztöndíjra jogosult lehet a Miskolci Egyetem azon hallgatója, aki önköltséges felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben, mesterképzésben, osztatlan képzésben és doktori képzésben vesz részt. Lehetőség van továbbá a párhuzamos képzésben tanulmányokat folytató hallgatók támogatására is.

A pályázatok előterjesztése két lépésben történik:

1. Kérelem: űrlap kitöltése

2. A pályázó szociális körülményeit, sportteljesítményét igazoló dokumentumok e-mail-üzenetben történő megküldése az alábbi elérhetőségre: 

Amennyiben a pályázó nem igazolja szociális helyzetét abban az esetben a pályázat elutasításra kerül.  A pályázatok benyújtása után hiánypótlásnak helye nincs.

A pályázat benyújtása 2024. október 27. (vasárnap) 23:59 óráig lehetséges.

A pályázat benyújtásával kapcsolatos bővebb információk a hallgatoieletpalya@uni-miskolc.hu címen kérhetők.

2024. szeptember 30.
pdf
pdf
2024. szeptember 30.
pdf
pdf
docx
docx

UMA-ösztöndíjpályázat benyújtásának határideje: 2024. szeptember 20. (péntek) 13 óra

Hallgatói hírek

Összes hír
Összes hír