A Tokiói Nemzetközi Keresztény Egyetem Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszékének professzora a magyar származású japán vendégoktató
Stephen R. Nagy az indo-csendes óceáni térségről tart előadást. Szó lesz a térség gazdasági, társadalmi, biztonságpolitikai kérdéseiről, és arról, milyen hatással van az erősödő amerikai-kínai verseny a térség országaira.
Időpont:
Helyszín:
A rendezvény hivatalos nyelve angol, de biztosítanak szinkrontolmácsolást!
Röviden az előadásról:
Az indo-csendes-óceáni térség lehetőségei és kihívásai szoros összefüggésben állnak a hagyományos és nem hagyományos biztonsági kihívásokkal, az infrastruktúra és az összeköttetések hiányával, valamint a nagyhatalmak közötti geopolitikai versennyel. A hagyományos biztonsági kihívások közé tartozik a nukleáris fegyverek elterjedése, a tengeri és szárazföldi területi viták, valamint a szürkezóna-taktikákhoz kapcsolódó biztonsági aggályok. A nem hagyományos biztonsági kérdések közé tartozik többek között az éghajlatváltozás, a transznacionális betegségek, a kalózkodás, valamint az illegális és szabályozatlan halászat. A politikai rendszerek, a gazdasági fejlődés és a kultúra heterogenitása hozzájárul az állami intézmények lassú kiépítéséhez. Ezt tovább súlyosbítja az infrastruktúra-összeköttetések hiánya Délkelet-Ázsiában és Dél-Ázsiában, valamint az Egyesült Államok és Kína közötti geopolitikai verseny.
A magyar származású japán Stephen R. Nagy professzor előadásában többek között kontextusba helyezi az indo-csendes-óceáni térség szerepét a globális kereskedelemben és gazdasági kapcsolatokban, és arra is rávilágít, hogy a régió heterogenitása, a biztonsági kihívásai, a demográfiai kérdés, illetve az egyre fokozódó amerikai-kínai verseny hogyan alakítja ennek a régiónak a fejlődését.
Az előadóról:
Stephen R. Nagy az MCC vendégoktatója, a Tokiói Nemzetközi Keresztény Egyetem Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszékének professzora.
Emellett a MacDonald Laurier Institute (MLI) főmunkatársa, a Canadian Global Affairs Institute (CGAI) tudományos munkatársa; a Japan Institute for International Affairs (JIIA) meghívott munkatársa; tudományos munkatárs a Biztonsági, Fejlesztési és Politikai Intézetben (ISDP); a Kelet-Ázsia Biztonsági Központ (EASC) vezető munkatársa; valamint a Béke és Biztonság Kutatóintézetének (RIPS) kutatóbizottsági tagja. 2017 és 2020 között az Asia Pacific Foundation kitüntetett ösztöndíjasává választották. A Yokosuka Council of Asia Pacific Studies (YCAPS) szakpolitikai tanulmányok igazgatója, az Indo-Pacific Policy Dialogue Series vezetője, valamint a Japán Kanadai Kereskedelmi Kamara (CCCJ) kormányzója.