A nemzetköziesítés a Miskolci Egyetem egyik stratégiai célkitűzése. Az egyetem célja, hogy hallgatóinak, oktatóinak, tudományos és üzleti partnereinek olyan ösztönző és támogató környezetet biztosítson, ahol nemzetközi légkörben, magas színvonalon folytathatják tanulmányaikat, oktató, illetve tudományos kutató tevékenységüket az európai és a nemzetközi oktatási és kutatási tér szerves részeként. Az egyetem célja továbbá, hogy a nemzetköziesítési tevékenységével elősegítse a város, illetve a régió társadalmi, kulturális és gazdasági fejlődését.
Ezeknek a céloknak a megvalósítása érdekében az Egyetem tudatosan építi nemzetközi partneri kapcsolatrendszerét, növeli tudományos nemzetközi láthatóságát és nemzetközi hallgatóinak számát.
Az Egyetem 8 kara közel 200 nemzetközi partneregyetemmel ápol kapcsolatot a világ minden részéről, melynek eredményeként évente számos nemzetközi oktatási és kutatási (Erasmus, EIT, Horizont, Life, HUSK, stb) projekt indul el és fut a karok gondozásában.
Folyamatosan bővül a jelenleg harminc darab angol nyelvű, nem csak nemzetközi hallgatók számára meghirdetett képzési programok száma alap, mester és doktori szinten, illetve a több mint 400 angol nyelven meghirdetett kurzusok száma.
A kifelé és befelé irányuló részképzések, valamint oktatói és munkatársi mobilitások elsődleges keretrendszerét az Erasmus+, Ceepus és 2024-től a Pannónia ösztöndíjprogramok biztosítják, ezentúl egyetemünk 2014-től aktívan részt vesz a Stipendium Hungaricum és az Ösztöndíjprogram Keresztény Fiatalokért sikeres megvalósításában is.
A nemzetköziesítési tevékenység eredményeként a Miskolci Egyetem 2019-ben felkerült a QS és a THE rangsorok listájára.
A központi és kari szinteken folyó nemzetközi munka eredményeként több nemzetközi konferenciának és nyári egyetemnek ad otthont a kampusz, melyeken stratégiai partnereinken kívül számos nemzetközi szervezet tagja is részt vesznek. Ezek közül a legfontosabbak, melyekben az egyetem tagsággal bír az EUA, EAIE ill. SEFI.