Lezárult az első, tisztán magyar konzorcium együttműködésének keretében megvalósított LIFE projekt. A 2,9 millió eurós összköltségkeretű program célja az volt, hogy a város és vállalat közötti együttműködést segítve tegyen a klímaváltozás kihívásainak enyhítéséért. A projekt a Miskolci Egyetem koordinálásával valósult meg Kazincbarcika önkormányzata és a BorsodChem Zrt. között.
Az 1992 óta működő LIFE Program az EU környezetvédelmi és éghajlatpolitikájának finanszírozási eszköze, és hozzájárul az európai Zöld Megállapodás célkitűzéseinek eléréséhez. A 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó költségvetést 5,4 milliárd euróban határozták meg, amelyből a kazincbarcikai megvalósítási helyszínre koncentráló LIFE-CLIMCOOP projekt 1,6 millió eurós EU támogatást kapott. Az első, tisztán magyar LIFE konzorcium eredményeit szakmai konferencián mutatták be Kazincbarcikán.
A négyéves projekt első fázisában elkészült Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös, éghajlatváltozási sérülékenységvizsgálaton alapuló alkalmazkodási klímastratégiája. Emellett létrejött egy módszertani útmutató, valamint ehhez kötődően egy vízgazdálkodási modell, amit rövidesen egy online elérhető alkalmazkodási jógyakorlatok gyűjtemény követ. Mindezek célja – a helyi szintű klímakockázatok mérséklése mellett –, hogy
példaként szolgáljanak és érdemben segítsék más települési önkormányzatok és helyben működő vállalatok közös klímaalkalmazkodási stratégiájának létrehozását, hazánkban és külföldön egyaránt.
A LIFE-CLIMCOOP projekt általános célja, hogy fejlessze a köz- és magánszféra, vagyis a települési önkormányzat és a helyben működő vállalat közötti együttműködést annak érdekében, hogy közösen és összehangoltan tudjanak fellépni a helyi szintű éghajlati kockázatok mérséklése érdekében”
– fogalmazta meg a konferencián Dr. Viskolcz Béla, a Miskolci Egyetem intézetigazgatója, a projekt szakmai vezetője.
A legfőbb eredményeket Klimon István, Kazincbarcika Város Önkormányzatának alpolgármestere ismertette. Elmondta: „Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös Klímaplatformot hozott létre, valamint a klímatudatosság és a tudásbázis növelését is célul tűztük ki, emellett egy egyedülálló klímaalapot is indítottunk a helyi intézkedések támogatására. Ezzel egyidejűleg elindítottuk az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjainak fokozatos integrálását Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. érintett szabályozásaiba és működési gyakorlatába. A projekt részeként a villámárvizek kialakulási lehetőségeinek csökkentésére két rönkgát is létesült, továbbá Kazincbarcika önkormányzatának képviselőtestülete határozatot fogadott el a város és az iparvállalat közös hőségriadó tervéről” – közölte.
„A legnagyobb hazai vegyipari cégként példát kívánunk mutatni abban, hogy az innovatív együttműködéssel és a közös klímaalkalmazkodást célzó kezdeményezésekkel valós gyakorlati előnyöket teremthetünk a város és a vállalat számára egyaránt” – erről Varga Béla, a BorsodChem Zrt. PR igazgatója beszélt. – „A Kazincbarcikán megvalósuló intézkedések többek között érintik az esővíz-gazdálkodást – ehhez vállalatunk 120 darab egy köbméteres tartályt osztott szét a pályázó helybeliek között –, a városi zöldfelületek bővítését, zöldtetők létesítését, a korábbi ipari területek többfunkciós, az alkalmazkodást elősegítő eszközökké alakítását, ökológiai folyosó létrehozását, valamint a városi öntözési terv klímaszempontú frissítését” – számolt be a részletekről.
Emellett a különböző fajtájú szürkevizek (ipari szennyvíz, települési csapadékvíz, kezelt települési szennyvíz) újra hasznosítása és a BorsodChem Zrt. vízfelhasználásának optimalizálása érdekében létrehoztak egy vízkezelő berendezés prototípust. A különböző szennyezett vizek tisztítására kikísérletezett eljárások későbbi, nagyléptékű alkalmazásával hosszú távon elősegíthetik a Sajó folyóból ipari célokra történő vízkivétel csökkentését.
A projekt keretében intelligens eszközök kifejlesztésére és tesztelésére is sor került az alkalmazkodóképesség és a lakosság tudásbázisának növelése érdekében. Ennek részeként valósulhatott meg a városi faállomány és a helyi kis vízfolyások interaktív nyilvántartása. A közös tevékenységek magunkba foglalják továbbá az eredményeket széles körben ismertető oktatási és képzési programokat, valamint a folyamatos kommunikációt.
A projekt megvalósításában közreműködő cégek, a HungaroMet Zrt., a GeoGold Kárpátia Kft. és a KÖVET Egyesület, a konferencia keretében bemutatták megoldási javaslataikat a klímakockázatok felmérésére és a változásokra való felkészülésre, hogy kipróbált módszerekkel és gyakorlati eszközökkel segítsék a hazai klímaalkalmazkodás megvalósítását más települések és vállalatok számára is.
További információ a projektről >> https://life-climcoop.hu/