„Két dolgot adhatunk gyermekeinknek: gyökereket és szárnyakat.” Goethe szavai méltóképp vezetik be Füredi professzor előadását, aki kultúránk megőrzésének fontosságáról és az arra leselkedő veszélyekről beszél a miskolci közönségnek.
Időpont:
Helyszín:
A mai kultúrharcot többek között az is megkülönbözteti történelmi előképeitől, hogy főszereplői nem foglalják tetteiket egységes rendszerbe. Nem valamiféle kifejezett filozófiát vagy ideológiát hirdetnek. Ebben az értelemben korunk kultúrharca egészen másképp fest, mint a 19. századi német kultúrkampf, illetve a 16., 17. és a korai 18. század protestánsokat és katolikusokat szembeállító európai vallásháborúi. Annak idején minden résztvevő tudta, mi a tét. Ma egészen más kép tárul elénk. Gyakran egyenesen tagadják, hogy értékkonfliktus zajlana világunkban. Kommentátorok hada állítja, hogy a szólásszabadság válsága mese, s hogy az eltörléskultúra puszta mítosz. A nyugati kultúra elleni kereszteshadjáratot ma szép szavakba öltöztetik: a befogadás, a sokszínűség jelszavával vívják.
Frank Füredi szerint azonban mindent eldöntő küzdelem zajlik ma, amelyben a társadalom jövője a tét.
Az előadás ingyenes azonban regisztrációhoz kötött!
Az előadóról:
Frank Füredi szociológus, író és közéleti kommentátor, a canterburyi Kenti Egyetem professor emeritusa. Eddig több mint 25 könyve jelent meg, amelyeket 16 nyelvre fordítottak le. Munkáiban a nyugati társadalmak kulturális folyamataival foglalkozik, arra keresi a választ, hogy a kultúrharcok hogyan hatnak a családi életre, szocializációra, oktatásra és közéletre. Rendszeresen nyilatkozik a hazai és a globális médiában. Az elmúlt években többek között a The Guardian, a The Financial Times, a The Daily Mail, a The Wall Street Journal, a The Observer és a Die Welt hasábjain publikált. 2023 óta a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli központjának vezetője.