A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara széles körű képzési palettával várja a hallgatókat. A zászlóshajó osztatlan jogászképzés mellett két alapszak, három mesterszak és jogi felsőoktatási szakképzés közül választhatnak a jelentkezők, akik akár angol nyelven is folytathatnak tanulmányokat európai és nemzetközi üzleti jogi mesterszakon.
A képzések kiegészítik egymást: a jogi felsőoktatási szakképzést követő alapképzés után lehetőség van részt venni a mesterképzésben, vagy az osztatlan jogászképzésben, majd a doktori képzésben.
A diplomával rendelkezők országosan egyedülálló szakirányú továbbképzések közül választhatnak.
Az Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói angol, német és francia nyelven szaknyelvi képzésben is részt vehetnek 4 féléven keresztül. A tanulmányok mellett térítésmentesen felvehető kurzus a jogi szakterületen elhelyezkedő szakemberek számára kínál olyan nyelvi-szakmai képzést, amely lehetővé teszi számukra a munkájuk során felmerülő elméleti és gyakorlati problémák megoldásához nélkülözhetetlen idegennyelvi készségek fejlesztését.
Az elméleti tananyagot gyakorlatorientált, kiscsoportos foglalkozások egészítik ki. Az egyetemen kialakított, az országban egyedülálló „Mintatárgyalóban” a hallgatók bírósági tárgyalásokat szimulálhatnak tárgyalótermi környezetben.
Jogász hallgatóink kötelező szakmai gyakorlaton vesznek részt képzési idejük alatt, de más szakokon is része az oktatásnak a gyakorlati ismeretek megszerzése. A szakmai előrelépést támogatják a Kúria, az Igazságügyi Minisztérium és a Miskolci Törvényszék büntető, közigazgatási vagy polgári ügyszakban induló gyakornoki programjai.
A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara 16 ország 35 felsőoktatási intézményével áll kapcsolatban, ami számtalan lehetőséget kínál a hallgatók számára a szaknyelvi tudás megszerzésére és a nyelvi készségek fejlesztésére. A diákok Erasmus ösztöndíjjal tanulhatnak külföldi felsőfokú intézményekben, továbbá nemzetközi perbeszédversenyeken, nyári egyetemeken vehetnek részt.
A jogi kar Bruckner Győző Tehetséggondozó Szakkollégiumában a legtehetségesebb hallgatók fejleszthetik tovább tudásukat. Tudásukat tudományos diákköri programokon, hazai és nemzetközi perbeszédversenyeken, jogi disputa versenyeken mérhetik össze.
A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara – az ország negyedik jogi karaként – 1981-ben indult. Az évtizedek során bizonyítottan előkelő helyet vívott ki a jogi karok között magas színvonalú, széles palettájú képzéseivel. Aki egyszer hallgatóként belépett a campus területére és tagja lett az évszázados diákhagyományokat ápoló közösségnek, az sohasem felejti el a kart és a Miskolci Egyetemet. Karunk szlogenjével várjuk a miskolci jogi karon: „Karriered kapuja nyitva áll!”
A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karával együttműködő intézmények és szervezetek szakmai támogatást nyújtanak az oktatási és kutatási tevékenységhez, gyakorlati vagy gyakornoki képzési lehetőséget biztosítanak a hallgatóknak.
Hazai és nemzetközi összehasonlító jogi alap– és alkalmazott kutatások magyar és idegen nyelven. A kutatások az aktuális társadalmi, gazdasági és természettudományos kihívásokra kívánnak választ adni. A kutatási eredményeket a kar az oktatásban is hasznosítja.
(Gender Equality Programme in Academia – Raising Diversity, GEPARD)
(Humboldt Institutspartnerschaftsprojekt)
A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara a Magyarországgal szomszédos államok mellett számos más ország neves egyetemeivel tart szakmai kapcsolatot, amelyek európai uniós és hazai kutatási és oktatási projektek közös megvalósításában, ERASMUS mobilitási programokban valósulnak meg.
A miskolci jogi kar 16 ország 35 felsőoktatási intézményével áll ERASMUS kapcsolatban. A nemzetközi partnerségnek köszönhetően az oktatók és a hallgatók rendszeresen részt vesznek külföldi részképzéseken, perbeszédversenyeken, konferenciákon, tanulmányutakon. Különösen kiemelkedő a kar nemzetközi együttműködése Németország, Finnország, Franciaország, Olaszország, Anglia felsőoktatási intézményeivel, de az ÁJK professzorait vendégtanárként fogadták az Amerikai Egyesült Államokban és távol-keleti országokban is.
A németországi FernUniversität Hagen által koordinált EDELNet Blended Intensive Study Program hét európai egyetem együttműködésében valósul meg, amelyek tagjai az Európai Távoktatási Hálózatnak (EDELNet):
A Nemek közötti egyenlőségi program a felsőoktatásban (Gender Equality Programme in Academia – Raising Diversity, GEPARD) programban hat európai felsőoktatási intézmény dolgozik együtt:
Konzorciumi tagok:
A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Jogi Kara (Bűnügyi Tudományok Intézete) és a Heidelbergi Egyetem (Lehrstuhls für Strafrecht und Strafprozessrecht unter besonderer Berücksichtigung europäischer und internationaler Bezüge) között valósul meg.
Támogatója az Alexander von Humboldt Alapítvány.
Komplex nemzetközi szakmai program, amely az Igazságügyi Minisztériumnak a jogászképzés színvonalának emelését célzó kutatásfejlesztési projektjének a keretében valósul meg.
Kooperációs partnerek:
A HERCULE III projektek az Európai Unió pénzügyi érdekeinek anyagi büntetőjogi védelmével, valamint az unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények nyomozásának kérdéseivel foglalkozik.
Együttműködő partnerek: