Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar által meghirdetett szakirányú továbbképzés.
A képzés elméleti és gyakorlati célja, hogy ismereteket nyújtson a hallgatóknak a lakosságot, a vállalatokat, illetve az egyéb önkormányzati, gazdasági és infrastrukturális szervezeteket érintő, a globális klímaváltozásból eredő lokális változásokról és anomáliákról. A szakirányú továbbképzés célja olyan szakemberek képzése, akik képesek felmérni a természeti rendszerek összefüggéseit, valamint az azokban zajló folyamatos változásokat és azok okait, illetve képesek felismerni azok nagyságát, időbeli változását, továbbá a társadalomra, a gazdasági szereplőkre, valamint az infrastrukturális rendszerekre gyakorolt lehetséges következményeit. Hatékonyan képesek ellátni azokat a feladatokat, amelyek az éghajlatváltozás természeti, társadalmi és gazdasági hatásainak kezelésével kapcsolatban felmerülnek, továbbá ismeretük van a kialakuló károk megelőzésének, illetve mérséklésének elvi és gyakorlati lehetőségeiről.
A szakirányú továbbképzésben résztvevők
A szakirányú továbbképzési szakon végzett hallgatók
A szakirányú továbbképzésben részt vevő szakemberek rendelkeznek
A képzés során megszerzett ismeretek, kompetenciák birtokában a továbbképzési szakon végző szakemberek felelősek lesznek
Szakkal kapcsolatos kérdések
Szakkal kapcsolatos kérdések
Természettudományos/földtudományi alapozó szakismeretek
32 kredit:
Jogi, gazdasági, társadalomtudományi alapozó szakismeretek
20 kredit:
Speciális szakismeretek
60 kredit:
Szakdolgozat:
8 kredit
–
–
–
120 kredit
Karunk több mint 300 éves múltra tekint vissza, amely bizonyítja a szakembereink iránti folyamatos igényt. A fejlődő gazdaság miatt nő a nyersanyag-, energia- és vízigény, ezért a bányászatnak is alkalmazkodnia kell. A közeljövőben olyan globális kihívásokat kell megoldani, mint az alacsony szén-dioxid kibocsátás, a körforgásos gazdaság, a vízbányászat vagy a környezetbarát bányászat. Karunk oktatói és kutatói ezen kihívásokra és azok megoldására készítik fel hallgatóinkat!
A XXI. század során életünk számos területén szükségessé válik az alkalmazkodás a klímaváltozás okozta, valamint ahhoz köthető hatásokhoz (egészségügyi, infrastrukturális, környezeti, mezőgazdasági stb.), hogy a bekövetkező károk mértékének mérséklését/minimalizálását érhessük el. Ebből fakadóan a károk enyhítésére fordítandó források különböző további alkalmazkodási módszerek – eljárások bevezetését és megvalósítását teszik lehetővé. A klímaadaptációs szakember/szakmérnökök képesek lesznek az éghajlati elemek változásának/veszélyeinek mértékének felmérésére és ezt követően megfelelő alkalmazkodási stratégiát kidolgozni, beavatkozásokat előkészíteni-megvalósítani, hogy adott intézmény, település infrastruktúrája, alkalmazottai-lakosai felkészülten, megfelelően reagáljanak a megváltozó éghajlati elemekre/jelenségekre (pl. villámárvizek, aszályos-belvizes területek, vízvisszatartás, zöldfelületek – városi hőszigetek, hőhullámok…).
Adott intézményi, települési szinten meghozott éghajlatváltozáshoz köthető alkalmazkodási módszer kialakítása, stratégia megalkotása számos természetföldrajzi illetve gazdasági, jogi szempontú ismereteket igényel. A képzés során elsajátításra kerülő alapismereteknek köszönhetően a szakember képessé válik a célterület (intézmény, településrész) klímaadaptációs felülvizsgálatát elvégezni képes csoport kialakítására, irányítására, a leghatékonyabb adaptációs eszközök, eljárások kiválasztására, alkalmazásának előkészítésére, továbbá a megfelelő jogi és hatósági lépések előkészítésére. Ezen felül a klímaadaptációhoz köthető fejlesztési forrásokat megcélzó pályázatok szakszerű, megalapozott megírásánál is hasznos tudás birtokába kerülnek.
Állami, települési döntéshozók, hatósági szakemberek, kis- és középvállalatok, multinacionális vállalatok, civil szervezetek, kutatók számára egyaránt értékes tudásává válhat a képzési anyag.
Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar
„Fedezz fel többet FÖLDÜNKRŐL, amin élünk és amiből élünk!”
A földtudományok világa a 21. század legnagyobb környezeti, gazdasági, társadalmi problémáira, kihívásaira keres válaszokat és kínál megoldásokat. A természeti erőforrások, az ásványi nyersanyagok, az energiahordozók felkutatása, hosszú távú hasznosítása, megóvása és kezelése magas szintű mérnöki ismereteket igényel. Karunk a föld- és környezettudományok oktatásának legszélesebb spektrumát fogja át Magyarországon a bányászattól, a hulladékgazdálkodáson, a környezetvédelmen, az olaj- és gáziparon, valamint a földrajzon át egészen a geológiáig, geofizikáig és a hidrogeológiáig.
Szakfelelős