dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

2020-1.2.3-EUREKA-2022-00025

DeepProMach – Mélytanuláson alapuló folyamatfelügyeleti rendszer kifejlesztése összetett megmunkálási feladatokhoz

2020-1.2.3-EUREKA-2022-00025 – DeepProMach – Mélytanuláson alapuló folyamatfelügyeleti rendszer kifejlesztése összetett megmunkálási feladatokhoz

Általános adatok

Projekt címe

DeepProMach – Mélytanuláson alapuló folyamatfelügyeleti rendszer kifejlesztése összetett megmunkálási feladatokhoz

Támogató program

NKFI Alap, (EUREKA network nemzetközi program)

Felhívás kódja

2020-1.2.3-EUREKA

A projekt kezdő dátuma

2024.01.01.

Időtartam

36 hónap

Fenntartási időszak vége

nincs fenntartási időszak

A projekthez megítélt támogatási összeg

178 783 172 Ft

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

99 487 172 Ft 

Konzorciumvezető

Miskolci Egyetem

Konzorciumi tagok

INTERSTOP Alkatrészgyártó Korlátolt Felelősségű Társaság

Rövid projekt összefoglaló

A projekt keretében egy olyan komplex mérő-szabályozó rendszer kifejlesztése a cél, amelynek a segítségével a fémmegmunkálási folyamatok (pl. esztergálás, marás) során a technológiai adatokat az aktuális folyamatállapotokhoz lehet igazítani. Az alkatrészgyártás során a forgácsoló gépeket széleskörben alkalmazzák mindenféle elsősorban fémből készült gépalkatrészek gyártására. A kifejlesztendő rendszer többféle szenzor segítségével méri a folyamatparamétereket (forgácsolási erők, hőmérséklet, szerszámkopás, megmunkált felület érdessége), és szükség esetén képes intelligensen beavatkozni a kívánt alkatrészminőség biztosítása érdekében. A rendszer kifejlesztése során alapvetően két feladatot kell a projekt során megoldani: egyrészt magát a mérőrendszert megtervezni és kivitelezni, másrészt pedig a mért adatokat feldolgozó, mesterséges intelligencia, azon belül is az ún. mélytanulás módszerén alapuló szoftverrendszert megtervezni és kivitelezni. Ez tulajdonképpen az Ipar4.0 alapelvek továbbfejlesztésének tekinthető, ahol már nem csak a minél több adat gyűjtése, hanem azok intelligens felhasználása is cél. A rendszert automatikus beavatkozásra alkalmassá is kell tenni, tehát a megfelelő CNC vezérlő illesztések létrehozására is szükség van. A központi „agy” (amely tulajdonképpen maga a szoftver, amely egy dedikált hordozható vagy ún. egylapkás számítógépen fut) által kiszámított szükséges korrekciókat a rendszer egy megfelelő interfészen keresztül adja ki a megmunkáló gép vezérlő szoftvere számára. A rendszer kifejlesztése során arra törekszünk, hogy minél szélesebb körű vezérlőszoftver kompatibilitást nyújtson. 

 A projekt megvalósítására a magyar partnerek, a Miskolci Egyetem és az INTERSTOP Kft. közösen pályáztak német partnerekkel (Otto-von-Guericke-Universitaet Magdeburg; Vorrichtungsbau Giggel GmbH) az EUREKA nemzetközi kutatás-fejlesztési együttműködési program keretei között. Az elnyert Pályázat megvalósításához az NKFI Alap nyújt támogatást a Magyar partnerek részére, míg a németországi partnerek német támogatási forrásból finanszírozzák tevékenységüket.  

horiz_proj_alap_HU