Kutató, oktató, feltaláló – kiállítás Tajnafői professzor emlékére

Prof. Dr. Tajnafői József (1930–2021), a műszaki tudományok doktorának kutatói és oktatói munkásságáról kiállítással emlékezett meg a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara.

• GÉIK
  • Oktatás
  • Tudomány
2024. július 05.

A kiállítás megnyitóján Tajnafői professzor szakmai életútjának legfontosabb állomásait Prof. Dr. Siménfalvi Zoltán, a Gépészmérnöki és Informatikai Kar dékánja és Dr. Hegedűs György, Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet intézetigazgatója elevenítette fel. Az egyetem rektora, Prof. Dr. Horváth Zita köszöntőjében kiemelte a tudományos munkásság mellett folytatott iskolateremtő és közéleti tevékenységét, amivel megalapozta az egyetem, a kar és az intézet elismertségét. A 60 éves a Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet kutatási, fejlesztési és innovációs tudományos tevékenységének legfontosabb állomásait Prof. Dr. Patkó Gyula professor emeritus foglalta össze.

24-07-05_tajnafoi2
Az emlékkiállítás 2024. augusztus 31-ig látható a régi aulában (A/4 főépület).

Kutató és feltaláló

A tudományok doktora címet 1992-ben elnyert Prof. Tajnafői József 1952-től volt a Nehézipari Műszaki Egyetem, a mai Miskolci Egyetem oktatója. Az oktatás fejlesztésében, a tudományos munkában elért eredményei alapján 1966-ban docensi, 1972-ben egyetemi tanári kinevezést kapott. A műszaki tudomány kandidátusi fokozatot 1966-ban, a műszaki tudomány doktora címet 1992-ben nyerte el. 1974–80 között tudományos rektorhelyettes, 1976–1995 között a Szerszámgépek Tanszékének vezetője, 2000-től professor emeritusaként.

Tudományterülete a módszeres géptervezés, a bonyolult felületek gyártásának új szemléletű megközelítése a mozgásinformációk leképzési elvei alapján, valamint a szerszámgéptervezés. Ez utóbbiban számos találmánya, szabadalma született, szerszámgép részegységek, új szemléletű szerszámgépek tervezését, prototípus gyártását valósította meg.

Huszonöt találmánya alapján elnyerte el a feltalálók legnagyobb kitüntetését, a Jedlik Ányos Díjat. Találmányai közül a legjelentősebb az MC 403 háromorsós megmunkáló központ fejlesztése, amely számos nemzetközi kiállításon (párizsi, hannoveri, milánói, moszkvai, belgrádi) fémjelezte a magyar fejlesztőmunkát.

Munkássága számos kitüntetéssel nyert elismerést: GTE Egyesületi Érem I. Fokozata 1969, a Felsőoktatás Kiváló Dolgozója 1971, a Gépipar Kiváló Dolgozója 1974, Kiváló nevelő 1978, a Munka Érdemrend ezüst fokozata 1980, Megosztott Állami Díj 1985, Kiváló Munkáért 1986, Pattantyús Á. G. díj 1989, a Gépészmérnöki Kar Emlékérme 1991, Szentgyörgyi Albert díj 1992, Jedlik Ányos feltalálói díj 1997, Eötvös József Koszorú 2001.