dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

2021-1.2.4-TÉT-2021-00015

2021-1.2.4-TÉT-2021-00015 – Növelt szilárdságú nanoszerkezetű fémek előállítása innovatív intenzív képlékenyalakítási eljárással

Általános adatok

Projekt címe

Támogató program

Kétoldalú tudományos és technológiai (TÉT) együttműködés támogatása

Felhívás kódja

2021-1.2.4-TÉT

Támogatási szerződés száma

2021-1.2.4-TÉT-2021-00015

A projekt kezdő dátuma

2022.10.01.

Időtartam

24 hónap

A projekthez megítélt támogatási összeg

2.500.000 Ft

A Miskolci Egyetem részére megítélt támogatási összeg

2.500.000 Ft

horiz_proj_alap_HU

Rövid projekt összefoglaló

A projekt mobilitási csereprogramokon alapuló közös kutatás mely során a francia metzi és a magyar miskolci kutatócsoport intenzív képlékenyalakítási módszerrel fémes, nanostruktúrált szerkezeteket állít elő a fajlagos szilárdság növelése céljából. A csereprogramok lehetőséget adnak egymás unikális infrastruktúrájának a hozzáféréséhez. Az intenzív képlékenyalakítás egy új módszerével a FALEP eljárással, melyet szintén Metzben fejlesztettek ki, egyszerűbben és nagyobb méretben állítható elő tömbi nanoszerkezetű fémes anyag, mint egyéb intenzív képlékenyalakítási eljárásokkal. A nanoszerkezetű fémek a kicsi szemnagyságnak köszönhetően extrém nagy szilárdságot biztosítanak. Jelen kutatási projekt a FALEP eljárás alkalmazásával olyan bimodális szemcseméretű fémes anyag előállítását tűzte ki célul, ami nem csak a szilárdság növelését, de emellett az alakíthatóság megtartását is biztosítja. A miskolci kutatócsoport részt vett az új eljárás előkísérleteiben és fejlesztési. Ebből a munkafolyamatból született már egy D1-es közös publikáció. A projekt támogatásával a megkezdett együttműködés tovább folytatható. Az intenzív képlékenyalakítási kísérletek a partner intézményben történnek, a kapott szerkezet vizsgálata közösen történik, ezáltal biztosítva az új anyagfajta komplex vizsgálatát és értékelését. Az új anyagfejlesztési eredményeket közös publikációkban és nívós nemzetközi konferencián kerülnek bemutatásra. Az együttműködés egy rendkívüli lehetőség a jellemzően fiatalokból álló miskolci csoportnak a világ élvonalába tartozó műhely munkájához csatlakozni.