Az ipar 4.0 megjelenésével a fókuszterület foglalkozik a termelésnél meglévő logisztikai folyamatok automatizálásával, azok optimalizálásával – digitális twin rendszerek kialakításával.
A Logisztikai, Informatikai, Mechatronikai Kiválósági Központ olyan tudományterületeket művelő Tudományos Műhelyek összefogására, együtt elérendő integrált célrendszer megvalósítására vállalkozott, amelyek a műszaki fejlődés legintenzívebben fejlődő területeihez kapcsolódnak és amelyek az ipar húzóágazataiban látványos gyorsasággal fejlődnek (elektronika, automatizálás, távközlés és adatfeldolgozás, logisztika, stb.) és amelyek a magyar GDP termelés 12-21%-át állítják elő.
Az intelligens berendezések alkalmazása a gazdaságban a versenyképesség meghatározó eleme. A logisztika, a mechatronika, az automatizálás szakterületén a berendezések hatékony irányítása, vezérlése és ellenőrzése megköveteli az intelligens rendszerek alkalmazását. A komplex anyagáramlási-, valamint szerelési folyamatok optimális újraszervezésével, tervezésével, magas fokú automatizálásával, valamint az egyes folyamatok rendszerelemeinek intelligens kommunikációjával nagymértékben javítható a rendszerek teljesítőképessége. A fenti eszközök, valamint az újszerű technológiák kifejlesztése lehetővé teszi a folyamatosan változó termelési és szolgáltatási igényekhez való magasabb fokú alkalmazkodás- illetve rugalmasság képességének fokozását, a megbízhatóbb működés elérését. Az intelligens rendszerek csak megfelelő gazdaságosság, kommunikáció, illetve jogi szabályozás esetén piacképesek, ami indokolja a mechatronikai és logisztikai rendszerek hatékonysági és gazdasági vizsgálatát és alkalmazását.
K+F+I menedzsment Osztály