„Választ a világ! És a fiatalok?”– pódiumbeszélgetés az MCC-ben

Hogyan befolyásolja a fiatalok a 2024-es választási szuperévet Európában és máshol? Erre keresik a választ a „Választ a világ! És a fiatalok?” című előadáson az MCC-ben.

2024. május 16, csütörtök
  • Campus
  • Hallgatóknak
  • Munkatársak
  • Időpont: 2024. május 16. (csütörtök) 17 óra
  • Helyszín: miskolci MCC képzési központ, (Miskolc, Szemere Bertalan u. 4., bejárat a Csizmadia köz 1-3. felől)

A részvételi szándékot kérik jelezni:

Vendégek:

• Chiao Li Ph.D. hallgató, Európai Tanulmányok és Összehasonlító Politika Központ, Sciences Po Paris
  • Réti Gergely, az MCC Közjogi Műhelyének kutatója
  • Audrey Unverferth, MCC vendégoktató

Az előadás előzetese az esemény meghívójából: ,,Hogyan befolyásolják a fiatalok a 2024-es választási szuperévet Európában és máshol?

2024-et joggal nevezik választási szuperévnek, hiszen világszerte több mint 60 országban, többek között az Egyesült Államokban is országos választásokat tartanak, az EU tagállamaiban pedig európai parlamenti választások lesznek. Idén várhatóan mintegy kétmilliárd szavazó – a világ népességének mintegy negyede – járul majd az urnákhoz.

Természetesen a fiatalok részvételének kérdése is előtérbe kerül. A 2019-es európai parlamenti (EP) választáson az elmúlt két évtized legmagasabb részvételi aránya volt. Ez volt az első alkalom, hogy a részvételi arány megfordult, és ez részben a fiatalabb állampolgárok növekvő jelenlétének is betudható. A legújabb tanulmányok szerint azért megy el egyre több fiatal szavazni, mert egyre jelentősebb, illetve nemzeteken átívelő kérdésekben kell döntenünk Európában.

És mi a helyzet Európán kívül? Egy friss harvardi közvélemény-kutatás szerint, miután a 2020-as amerikai elnökválasztáson rekordot döntött a fiatalok részvétele, 2024-ben valószínűleg kevesebb 18 és 29 év közötti amerikai fog szavazni.

Mennyire aktívak a fiatalok a közéletben? Érdekli őket a politika? Fontosnak tartják a szavazást? Magyar és külföldi fiatal kutatókkal beszélgetünk a fiatalokról.”