dokumentumok_02
Ösztöndíjak, pályázatok

Egyéb hallgatói pályázatok

Ujvári János diplomadíj-pályázat felhívás a 2024/25 tanév őszi félévében végzős hallgatók részére

Az Ujvári János diplomadíj-pályázat célja segíteni a felsőoktatási tanulmányaik végéhez közeledő hallgatókat, hogy diplomadolgozatuk témáját megfelelő szakmai támogatás mellett szellemitulajdon-védelmi szempontból is megvizsgálják, és feltérképezzék az általuk választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait, illetve oltalmazhatósági lehetőségeit.

A pályamű írása közben a hallgatók megismerhetik a szellemitulajdon-védelem elméleti alapjait, és betekintést kaphatnak eszközrendszerének gazdasági és jogi jelentőségébe gyakorlati oldalról is. A hallgatók a pályázaton való részvétellel olyan tudáshoz jutnak, amit a későbbiekben a munkaerőpiacon kutatóként, mérnökként vagy bármilyen más hivatás keretében is hasznosítani tudnak.

A pályázók köre

A pályázaton azok a felsőfokú alap- és mesterképzésben részt vevő hallgatók vehetnek részt, akik a 2024-25. tanév őszi félévének végén fejezik be tanulmányaikat.

 A pályázat tartalma

A pályázaton a végzős hallgató az általa készített diplomamunkával/szakdolgozattal tud nevezni, amelyben a választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait tárja fel legalább 10 oldal terjedelemben, illetve olyan diplomamunkával/szakdolgozattal, amit teljesen a szellemitulajdon-védelem valamely kiválasztott kérdésének szentelnek. A pályázatok értékelésnél a két megközelítési mód egyforma elbírálás alá esik, a dolgozatok rangsorolásánál egyik megoldás választása sem jelent hátrányt.

A dolgozatnak tükröznie kell, hogy a hallgató alapfokon átlátja és értelmezi a szellemitulajdon-védelem rendszerét, és ebben el tudja helyezni saját témájának, megoldásának vizsgálatát. A pályázat megírását az SZTNH szellemitulajdon-védelmi képzéssel és egyéni szakmai konzulens biztosításával támogatja, akinek feladata végigkísérni a hallgatót a dolgozat elkészítésén és segíteni a dolgozat megírását.

A pályázat versenyeztetésen alapul, a hallgatók négy kategóriában nyújthatnak be munkákat:

  • szabadalom/használatiminta-oltalom,
  • védjegy és formatervezésiminta-oltalom,
  • szerzői jog
  • szellemitulajdon-védelem gazdasági szerepe

Egy pályázatban csak egy kategória jelölhető meg, a pályamunka a későbbiekben ebben a kategóriában kerül elbírálásra. Mindazonáltal, ha a diplomamunka, illetve szakdolgozat tárgya olyan alkotómunka eredménye, amely több kategóriát is érint, a pályázatnak a releváns oltalmi formák mindegyikével kapcsolatban tartalmaznia kell az elemző vizsgálatot. Ilyen esetben az értékelés kiterjed az oltalmi formák közötti összefüggések ismeretére is. Az SZTNH – indokolt esetben – jogosult a diplomamunkát a hallgató által megjelölt kategóriától eltérően is besorolni.

A pályázati díj összege és annak elbírálása

A pályázatokat az SZTNH által kijelölt szakértőkből álló bizottság értékeli. A négy meghirdetett kategória mindegyikében az első három helyezett kerül díjazásra az alábbiak szerint:

  • első díj 250 000 Ft,
  • második díj 200 000 Ft,
  • harmadik díj 150 000 Ft

A SZTNH fenntartja a jogot, hogy a pályaművek tartalma és színvonala alapján változtasson a kategóriák, illetve a kiadott díjak számán.

A pályázati díj elnyerésének feltételei

  • Egy 20 órás szellemitulajdon-védelmi távoktatási tanfolyam elvégzése, kivéve, ha a hallgató korábban az egyetem által igazoltan elvégzett egy minimum 20 órás szellemitulajdon-védelmi képzést.
  • A diplomamunka/szakdolgozat témájához kapcsolódó szellemitulajdon-védelmi vonatkozások feltárása minimum 10 oldal terjedelemben. A dolgozat írása közben a hallgatónak legalább három alkalommal kell egyeztetni a hivatal által számára biztosított szakmai konzulenssel. Az értékelés pontos kritériumairól a hallgató a konzulensétől tud tájékozódni.

A pályázat menete

A pályázati szándék jelzése a központi ujvaridiplomadij@hipo.gov.hu pályázati email címen az alábbi adatokkal a regisztrációs határidőig:

  • a pályázó adatai: neve, email címe, képző intézményének neve, a kar megjelölésével,
  • a diploma/szakdolgozat címe és rövid vázlata,
  • annak megjelölése, hogy milyen szellemitulajdon-védelmi kategóriában kíván indulni és milyen szellemitulajdon-védelmi témában vizsgálja meg a dolgozatának tartalmát

A fentiekben részletezett pályázati feltételek teljesítése.

A diplomamunkába/szakdolgozatba integrált pályázati dolgozat elkészítése és leadása a megjelölt határidőre. A diplomamunka/szakdolgozat tartalmát az SZTNH kizárólag abból a szempontból vizsgálja, hogy milyen mélységben sikerült a hallgatónak a lehetséges szellemitulajdon-védelmi vonatkozásokat feltárni.

Az anyagokat elektronikus úton, PDF formátumban kérjük leadni a központi pályázati email címre. Minden, a pályázatot érintő kérdésben a központi pályázati email címen kérhető bővebb felvilágosítás. A pályázatok értékelését az SZTNH munkatársaiból felállított, független szakértői bizottság végzi. Az értékelés eredményéről minden hallgató értesítést kap.

 Határidők

  • A pályázati szándék regisztrálásának határideje: 2024. december 2.
  • A diplomadíj-pályázat elkészítésének határideje: 2025. március 21.

A 2024-25 tanév tavaszi félévben végzős hallgatók pályázatainak értékelése a tanév őszi félévében végzős hallgatók számára kiírt pályázatokkal együtt történik. Minden hallgató 2025. szeptember 30-ig tájékoztatást kap pályázata eredményéről.

A díjak átadása

A díjak átadására az SZTNH székházában kerül sor ünnepélyes keretek között. A pályázati díjak átutalása a nyertes pályázóknak a díjátadóval egy időben történik. A díjátadó ünnepségre minden pályázó hallgató meghívást kap.

Digitális Magyarország Esszéíró Pályázat

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány a 2024. október 29-én szervezendő, Digitális Magyarország című szakmai konferenciájához kapcsolódó esszéíró pályázatot hirdet egyetemi és főiskolai hallgatók számára.

A pályázat összdíjazása: 600.000 Ft.

A Digitális Magyarország konferencia célja, hogy átfogó képet nyújtson a digitalizáció átalakító erejéről, amely napjainkban meghatározó szerepet játszik a gazdasági, társadalmi és politikai folyamatokban. Az esemény különböző szektorokban vizsgálja meg a digitalizáció hatásait, kezdve a digitális állampolgárság kérdéskörével. Ezen a területen azt boncolgatjuk, hogyan alakítja át a digitális technológia az állampolgárok közéleti szerepvállalását, valamint milyen lehetőségeket kínál a demokratikus folyamatokban való szélesebb részvételre.

A szolgáltatások digitalizációja révén egyre több állami és magánszolgáltatás válik elérhetővé online formában, megkönnyítve a hozzáférést a mindennapi élethez szükséges funkciókhoz, legyen szó ügyintézésről vagy egészségügyi szolgáltatásokról. Az eseményen szó lesz az egészségügyi rendszer digitalizációjáról, amely nemcsak az orvosi ellátás hatékonyságát növeli, hanem a betegek és egészségügyi szakemberek közötti interakciót is megkönnyíti a telemedicina, az adatalapú diagnosztika és az AI alapú megoldások révén.

A fintech szektor digitalizációja, valamint a digitális valuta térnyerése forradalmasítja a pénzügyi rendszereket. A konferencia ezen része bemutatja, hogyan alakítják át ezek a technológiák a hagyományos banki és pénzügyi rendszereket, és mit jelent ez a fogyasztók és a gazdaság egésze számára. A pénz jövőjéről és a digitális valuták lehetőségeiről szóló beszélgetések a blockchain technológia és a decentralizált pénzügyi rendszerek jelentőségére is rávilágítanak.

Az esemény célja, hogy interaktív fórumot biztosítson a szakértők, döntéshozók és érdeklődők számára, ahol megvitathatják a digitalizáció legfontosabb kihívásait és lehetőségeit, és közösen gondolkodhatnak a jövő digitális társadalmának formálásáról.

A PÁLYÁZAT RÉSZLETEI

Az esszé lehetséges témái:

  • A digitális állampolgárság lehetőségei és sikeres nemzetközi példái
  • A szolgáltatások digitalizációja – a mindennapi életet megkönnyítő innovációk
  • A fintech szektor jövője: Meddig mehet el a digitalizációban a Fintech szektor?

Beadási feltételek:

  • Leadási határidő: 2024. október 24., csütörtök 12:00 óra
  • Beküldés módja: Emailben a palyazat@oeconomus.hu címre. A beküldött esszé mellé szükséges feltüntetni továbbá: pályázó születési évét, pályázó email címét, pályázó felsőoktatási intézményét.
  • Formai követelmények: Word dokumentum, 12-es betűméret, Arial betűtípus, 1,5-es sorközzel, 2,5 cm oldalsó, alsó és felső margóval, sorkizárással
  • Terjedelem: Minimum 10.000 karakter, maximum 30.000 karakter (szóközzel).

A pályázatban szereplő, egyénileg készített ábrák és infografikák, adatvizualizációk kedvezőbb elbírálásban részesülnek.

 

A pályázat részletes feltételeiről, valamint a személyes adatok kezeléséről szóló tájékoztató dokumentumok >>

BNL Elevator Pitch online ötletverseny 2024

Az Egyetemvárosban működő BNL Start Partners Inkubátorház folyamatosan keresi a legújítóbb, legizgalmasabb ötleteket, amelyeket akár szakmai támogatással kombinált finanszírozással tud támogatni. Az inkubátorház ingyenes, online edukációs és pitch lehetőséget hirdet novemberben a STARTUP FACTORY pályázat keretében.

Jelentkezni lehet ingyenes online felkészítő alkalmakra:

  • november 19. (kedd) 17:00–18:30 óra: DEÁK CSABA – Pénzügyi tervezés
  • november 20. (szerda) 17:00–18:30 óra: BRUZSA GÉZA – PITCH témakörben

A pitch lehetőségen való részvételhez előzetesen bekérik a pitch decket, ami alapján maximum 10 előre kiválasztott startupot hallgatnak meg maximum 8 percben.

Amit ezzel nyerni lehet, az a bemutatkozás lehetősége a BNL befektetési board előtt (Tajthy Krisztina, Szőke Márton, Bálint Viktor és Salamon Imre) és a verseny során szerzett tapasztalat. A zsűri visszajelzései és a befektetési lehetőség mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az ötlet szintet léphessen.

  • Az online PITCH időpontja: december 5. (csütörtök), 14:00-17:00 óra között

 

Regisztráció és versenyrészletek

  1. Regisztrálj az alábbi Google forms-on a BNL Elevator Pitch online ötletverseny előzetes felkészítésre és az ötletversenyen való részvételre, ezen a linken >> LINK
  • Határidő: november 19. (kedd) 14:00 óra
  1. Az BNL Elevator Pitch online ötletversenyre jelentkezők esetén 2024. december 1. (vasárnap) 24:00 óráig kérjük megküldeni az ötlethez, csapathoz tartozó bemutatkozó PITCH decket a hello@bnlstart.com címre (ehhez ajánlást itt találtok >> LINK)
  2. A beérkezett bemutatkozó anyagok előzetes értékelésére 2024. december 2. (hétfő), 18:00 óráig kerül sor, azt követően kapnak a továbbjutott csapatok meghívót az online 10 perces bemutatkozásra a zsűri előtt (maximum 10 csapat), ezen értesítések megküldésének határideje a BNL részéről: 2024. december 3. (kedd), 12:00 óra
  3. BNL Elevator Pitch online ötletverseny zsűri előtti bemutatkozás dátuma online formában: 2024. december 5. (csütörtök) 14:00–17:00 óra

Minden kiválasztott csapat maximum 10 percben adhatja elő ötletét, ezt követően a BNL Board tagjai kérdéseket tesznek fel a csapathoz.

A döntőt követően a döntős csapatok számára visszajelzés küldése 2024. december 6-ig kerül sor, az előzetesen megadott email címekre.

III. Műszaki Játszóház – Tervezd meg a jövő játékát!
webp
webp
III. Technical Playground – Desing the game of the future!
webp
webp