A földtudományok világa a 21. század legnagyobb környezeti, gazdasági, társadalmi problémáira, kihívásaira keres válaszokat és kínál megoldásokat. A természeti erőforrások, az ásványi nyersanyagok, az energiahordozók felkutatása, hosszú távú hasznosítása, megóvása és kezelése magas szintű mérnöki ismereteket igényel.
A Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kara a szakterület, a föld- és környezettudományok oktatásának legszélesebb spektrumát fogja át Magyarországon a bányászattól, a hulladékgazdálkodáson, a környezetvédelmen, az olaj- és gáziparon, valamint a földrajzon át egészen a geológiáig, geofizikáig és a hidrogeológiáig.
Karral kapcsolatos kérdések
A Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kara képzési palettája ötvözi a föld- és környezettudományokat a műszaki tudományokkal, ami egyedülálló Magyarországon. Oktatási és kutatási tevékenysége révén széles körben járul hozzá a fenntartható erőforrás-gazdálkodáshoz.
A kar jelenleg 3 alapképzési, 10 mesterképzési és 13 szakirányú továbbképzési szakot kínál a leendő hallgatók számára, ezen kívül lehetőség van doktori (PhD) tanulmányok folytatására is.
A kar ipari partnerein keresztül törekszik a gyakorlatorientált képzésre, így lehetőség nyílik duális és kooperatív képzésen való részvételre is. Ezen felül nemzetközi kapcsolatain keresztül adottak a lehetőségek arra, hogy a hallgatók külföldi részképzéseken, szakmai gyakorlatokon vegyenek részt.
Mikoviny Sámuel Földtudományi Doktori Iskola
Kutatási tématerületek:
Földrajz alapképzési szak
Környezetmérnöki alapképzési szak
Műszaki Földtudományi alapképzési szak
Bánya- és Geotechnikai mérnöki mesterképzési szak
Földtudományi mérnöki mesterképzési szak
Geográfus mesterképzési szak
Hidrogeológus mérnök mesterképzési szak
Olajmérnöki mesterképzési szak (angol nyelven)
Olaj- és gázmérnöki mesterképzési szak
Karunk több mint 300 éves múltra tekint vissza, amely bizonyítja a szakembereink iránti folyamatos igényt. A fejlődő gazdaság miatt nő a nyersanyag-, energia- és vízigény, ezért a bányászatnak is alkalmazkodnia kell. A közeljövőben olyan globális kihívásokat kell megoldani, mint az alacsony szén-dioxid kibocsátás, a körforgásos gazdaság, a vízbányászat vagy a környezetbarát bányászat. Karunk oktatói és kutatói ezen kihívásokra és azok megoldására készítik fel hallgatóinkat!
A Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kara több évtizedes, rendkívül gyümölcsöző kutatás-fejlesztési kapcsolatokat alakított ki számos vállalati partnerével. A humánerőforrás–utánpótlásának biztosítása érdekében együttműködik a gyakorlatorientált, a céges szakmai ismeretek átadását előtérbe helyező duális és kooperatív képzésekben is. Közös cél annak elérése, hogy a hallgatók minél felkészületebben léphessenek be a munka világába.
A 100 százalékban magyar tulajdonú KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. központja Nádudvaron található. 5 régióba és 20 alközpontba szervezett kereskedelmi és szolgáltató hálózata az ország egész területét lefedi, munkatársainak száma megközelíti az 1800 főt. Kollégáinak közel fele felsőfokú végzettségű. A KITE dinamikusan fejlődik, piacvezető mezőgazdasági integrátorként a cég 2022-ben Magyarország 26. legnagyobb árbevételű vállalata volt.
Duális képzések
A Holocén TVE hazánk első, országos hatáskörű természetvédelmi egyesülete. Céljai: Magyarország természeti állapotának megismerése, védelme, fenntarthatóságának elősegítése, az ökológiai szemlélet terjesztése, ennek érdekében elméleti és gyakorlati ökológiai, valamint környezeti kutatások tervezése, irányítása, végzése, kapcsolatok kialakítása a természetvédelemmel, vidékfejlesztéssel, fenntartható fejlődéssel foglalkozó hazai és külföldi csoportokkal, intézményekkel, kormányzati és nem kormányzati szervezetekkel.
Duális képzések
A nemzetközi biotechnológiai vállalat számottevő jelenléttel rendelkezik Magyarországon. Árbevételét tekintve az ország második legnagyobb gyógyszergyártója. A legnagyobb exportőrök ranglistáján a 22. helyen áll, és – szintén az árbevétel alapján – Magyarország 34. legjelentősebb vállalata. Nemzetközi háttere és szakértelme lehetővé teszi a legmodernebb tudományos és technikai megoldásokhoz való hozzáférést. Közel 2000 munkavállalót foglalkoztat a gyógyszergyártás, a kereskedelem, a klinikai vizsgálatok, az üzleti szolgáltatások és a disztribúció területén. Tevékenységükkel jelen vannak Budapesten, Veresegyházon és Miskolcon.
Duális képzések
A HELL Energy a világ egyik leggyorsabban fejlődő márkája, amit gyors sikere és robbanásszerűen bővülő exportpiaca is bizonyít. A magyar céget 2006-ban alapították és 2010-re Magyarországon piacvezető lett, a nemzetközi energiaital-piacon pedig – mára közel 50 országból álló exportpiaccal – meghatározó szereplővé vált. Hazánkon kívül többek között Romániában, Görögországban, Szlovákiában, Bulgáriában, Bosznia-Hercegovinában, Szlovákiában, Horvátországban és Cipruson is piacvezető.
Duális képzés
A Joyson Safety Systems a járműipar megbízható és kompetens partnereként utasvédelmi biztonsági rendszerek és alkatrészek tervezésével, fejlesztésével és gyártásával foglalkozik. Világszerte több mint 50 ezer embert foglalkoztat 25 országban.
Duális képzés
A VERTIKÁL Nonprofit Zrt. fő tevékenységi köre térségi hulladékgazdálkodási közszolgáltatóként a nem veszélyes hulladékok gyűjtése, hulladéklerakók, -udvarok, átrakóállomások üzemeltetése. A társaság a több évtizedes regionális szolgáltatási rendszer üzemeltetési tapasztalatai alapján olyan hulladékgazdálkodási rendszert működtet, amely képes a folyamatosan változó, egyre komolyabb és szigorúbb követelményeket támasztó környezetvédelmi jogszabályi előírásoknak, és az önkormányzati, lakossági igényeknek maradéktalanul megfelelni.
Duális képzések
A Lasselsberger Hungária Kft. tulajdonosa a Lasselsberger Holding Internationale GmbH. (Pöchlarn) osztrák társaság. A magyarországi céghez kilenc bánya tartozik Nyékládháza, Kiskunlacháza, Taksony, Vác, Tatabánya, Pusztamiske és Püspökmolnári telephellyel, Budapest központtal. A vállalat az elmúlt évek során jelentős szerepet vívott ki az építőanyag termelésben.
Duális képzés
A KÖKA Kő- és Kavicsbányászati Kft. a STRABAG SE konszern részeként Európa egyik vezető, építőipari alapanyagok bányászatával foglalkozó cégcsoportjához tartozik, a konszern magyarországi kő- és kavicsbányáit fogja össze. A magas minőségű termelés, a változó igényeknek történő gyors és rugalmas megfelelés érdekében folyamatosan fejlesztik a kitermeléshez és feldolgozáshoz kapcsolódó technológiákat. A természeti erőforrások igénybevétele során minden tekintetben felelős gazdálkodást folytatnak.
Duális képzés
Kooperatív képzések
A Colas Északkő bányái a Dunakanyartól a Tokaj-hegységig húzódnak. Fő termékeik az andezitből előállított zúzott kő, de kínálatukban szerepel még riolittufából készülő kerámiaipari alapanyag, talajjavító őrlemény, valamint sziklakerti és burkolókő is. Üzemeikben lehetőséget biztosítanak építőipari bontási anyagok elhelyezésére, mobil berendezéseikkel pedig vállalják azok keletkezési helyén történő feldolgozását is. Folyamatosan megújuló eszközparkjukkal a lehető legkisebb mértékben terhelve környezetünket igyekeznek kielégíteni az építőipar alapanyag-szükségletét.
Duális képzések
A nemzetközi vállalat rendkívül széles portfóliójába kőolaj- és földgázkutatási termeléshez, kőolaj-finomító és gázüzemi beruházásokhoz kapcsolódó, városi vízelosztási, regionális gázellátási infrastruktúra fejlesztési, városi vízkezelési és csatornázási, autópálya- és útépítési projektek, valamint nagynyomású és nagy átmérőjű földgázszállító vezetékek komplettálása, erőművek (beleértve a biomassza és gáztüzelésű erőműveket is) létesítésében történő közreműködés, valamint város- és városfejlesztési projektek tartoznak.
Duális képzések
A Vegyterv több mint 70 éve foglalkozik a magyar ipar minden területének fejlesztésével. A vállalat a magyar vegyiparral együtt fejlődött, és mára több mint ezer üzem létesült Magyarországon és külföldön a szakemberei által készített tervek alapján.
Alapelveik közé tartozik, hogy mindig csak a legmagasabb technológiai színvonalon, a legkorszerűbb eszközökkel, és a legjobb szakemberekkel dolgoznak együtt.
Duális képzések
A Turbo Tech Hungary Kft. szakemberei több mint húsz éves tapasztalatot szereztek a hazai gáz- és olajipari berendezések fejlesztésében, üzemeltetésében és karbantartásában. A cégben magas szinten képzett mérnökök, technikusok és szakemberek dolgoznak. Megrendelőik beruházásait komplexen, több szakmai területet átfogóan, a tervezéstől a kulcsátadásig valósítják meg. Biztosítják az üzembe helyezést, a rendszerek beszabályozását, a megrendelő külön igényére az üzemeltetést és a karbantartást.
Duális képzések
A MIVÍZ Kft. Miskolc Megyei Jogú Város közigazgatási területén látja el a közműves ivóvízellátással, valamint a közműves szennyvízelvezetéssel és tisztítással kapcsolatos feladatokat, valamint a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését. Fő tevékenységeik mellett víz- és csatornaközmű hálózatok karbantartását, diagnosztikai vizsgálatát, a vízhálózat ellenőrzését, mellékvízmérők cseréjét, nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését végzik.
Duális képzés
A MOL Nyrt. multinacionális olaj- és gázipari vállalat, Magyarország legnyereségesebb cége. Több mint 30 országban működik, 26 ezer embert foglalkoztat. A MOL az olaj- és gázipar minden területén tevékenykedik, beleértve a kutatást, a termelést, a finomítást, a forgalmazást, a petrolkémiai vegyi anyagokat, az energiatermelést és a kereskedelmet. A MOL-csoport Kutatás-Termelés üzletága több mint 85 évnyi tapasztalatot halmozott fel a kutatás és mezőfejlesztés terén. Hazai termelése közel 30 százalékát teszi ki a csoportszintű szénhidrogén-termelésnek, több mint 950 termelő kúttal.
Duális képzések
Az MVM Csoport küldetése a megfizethető és tiszta energia biztosítása fenntartható módon, a 21. század követelményeinek megfelelően. Nemzeti energetikai vállalatcsoportként szakmai felkészültségükkel nagymértékben hozzájárulnak Magyarország energiaellátásának biztonságához. Nagy hangsúlyt fektetnek a kutatás-fejlesztés és az innováció támogatására, a megújuló energiaforrások bővítésére.
Duális képzés
A Cemkut Kft széles szolgáltatási területei – kutatás, tanúsítás, szilikátbázisú építőanyagok mechanikai, kémiai vizsgálata, környezetvédelmi, munkavédelmi, munkaegészségügyi mérések – egyedülállóak. Gyors, pontos, megbízható munkavégzésre törekszenek, amit korszerű infrastruktúrájuk, műszereik és munkatársaik szakértelme, elhivatottsága garantál.
Kooperatív képzések
A Duna-Dráva Cement Kft. Magyarország egyik meghatározó építőanyag-gyártója, cementet, transzportbetont, valamint kavics- és betonadalékanyag-termékeket állít elő. Szolgáltatásai a betontechnológia teljes spektrumára kiterjednek. Közel 700 munkatárssal dolgoznak. Jelenleg két hazai cementgyárban, a dél-dunántúli Beremenden és a Pest megyei Vácon gyártanak cementet.
Kooperatív képzések
A társaság speciális szaképítésben nyújt segítséget. Főbb kivitelezési területeik: partfal stabilizáció, felszíni vízrendezés, pinceépítés és hatástalanítás, útépítés, magasépítés. Megfelelően képzett munkatársakkal és a feladataik maradéktalan ellátásához szükséges eszközökkel és gépparkkal rendelkeznek, amelyeket folyamatosan korszerűsítenek és fejlesztenek.
Kooperatív képzések
A magyar tulajdonú Metal Shredder Hungary Zrt. működési területe kiterjed az elektronikai hulladékból történő nemesfém-kinyerési technológiára, leselejtezett röntgenfilmek feldolgozására és újrahasznosítására, egyedi „know-how” és iparjogvédelem alatt álló eljárások kidolgozására. Iparjogvédelem alatt álló eljárásuk a nemesfémréteg leválasztására gyors, hatékony és nagy tisztaságú kihozatalt garantál.
Kooperatív képzések
A Nitrokémia Zrt. állami tulajdonú környezetvédelmi szakcégként a társaság jogelődjei által okozott, továbbá a más által okozott és állami felelősségvállalási körbe tartozó környezeti károk felszámolásával, a kármentesítési területről származó vizek ártalmatlanításával, a jelenleg működő vállalkozások kommunális és technológiai vizeinek kezelésével, az egykori gyöngyösoroszi és recski színesérc bányászat okozta környezeti károk helyreállításával foglalkozik.
Kooperatív képzések
A hatóság bányafelügyeleti tevékenysége kiterjed az ásványi nyersanyagok bányászatán kívül – egyebek mellett – a geotermikus energia kutatására és hasznosítására, szénhidrogének és szén-dioxid föld alatti tárolására, egyes nem bányászati célt szolgáló, bányászati módszerekkel végzett föld alatti tevékenységekre, a szénhidrogén-, a szén-dioxid-szállító, a földgázelosztó vezetékek építésére és üzemeltetésére is.
A hatósághoz tartozó Földtani Igazgatóság feladata többek között az ásványvagyon-gazdálkodást és bányászattal kapcsolatos szakhatósági feladatok ellátását támogató földtani, geofizikai és vízföldtani vizsgálatok végzése. A feladatok közül kiemelkedően fontos azoknak a 21. század követelményeinek megfelelő földtani térképeknek és mélyföldtani modelleknek a készítése, amelyek alapján pontosan megismerhető hazánk felszín alatti térrészének földtani felépítése, szerkezete.
Kooperatív képzések
A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. Európa 9 országában van jelen és közel 400 főt foglalkoztat. Üzemei Bólyban, Kunszentmiklóson, illetve a szlovákiai Farkasdon létesültek. A cég technikai, technológiai színvonala Közép-Európában élenjáró.
Kooperatív képzések
Az OPUS Tigáz Zrt. Magyarország legnagyobb vezetékes földgázelosztója. 33 760 kilométer hosszú gázvezeték-hálózatot üzemeltetnek, amely több mint egymillió fölgázfelhasználót lát el. A cég központja Hajdúszoboszló, de további telephelyeik vannak még Egerben, Debrecenben, Gödöllőn, Miskolcon, Nyíregyházán, Szolnokon, valamint Budapesten is. Főbb tevékenységeik: földgázelosztás, üzemzavar elhárítás, gázelosztó hálózatok létesítése, fejlesztése és üzemeltetése, felhasználói rendszerek felülvizsgálata, kivitelezést követő műszaki átvétele, felhasználási helyek nyilvántartása.
Kooperatív képzések
A Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar kutatási tevékenységei hozzájárulnak a fenntartható fejlődés globális célkitűzéseinek eléréséhez, elősegítik a társadalom életminőségének javítását és az ökológiai lábnyom csökkentését. A kutatásokban nagy hangsúlyt fektetnek az interdiszciplinális, föld-, környezet- és műszaki tudományokat ötvöző megközelítésre és a technológiai innovációk széles körű alkalmazására.
A fenntartható nyersanyag-gazdálkodás olyan módszerek és elvek alkalmazását foglalja magában, amelyek biztosítják a természeti erőforrások hatékony és fenntartható kihasználását. Az ezen területen végzett kutatási tevékenység magába foglalja:
A megújuló és fenntartható energiagazdálkodás területén végzett kutatási tevékenységek célja az energiatermelés fenntarthatóbbá tétele, valamint az energiabiztonság és diverzifikáció elősegítése. A karnak ezen a területen végzett kutatási tevékenysége kiterjed:
A fenntartható vízgazdálkodás és talajhasználat célja a vízkészlet és talajerőforrások hatékony és fenntartható kezelése. Az ezen a területen végzett kutatási tevékenység kiterjed:
A Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar rendkívüli sikerrel veszi ki részét az Európai Unió stratégiai célkitűzéséből, amely a nyersanyagellátás biztosítására összpontosít. Ez az elkötelezettség nem csupán hazai, hanem nemzetközi szinten is kitűnik, ahogy azt az utóbbi években megszaporodott kutatási és oktatásfejlesztési kezdeményezések is igazolják.
A kar jelenleg 27 egyetemmel és 7 kutatóintézettel áll kutatási és oktatási kapcsolatban. A nemzetközi kutatási projektek tekintetében az elmúlt 10 évben sikeresen szerepelt a H2020 pályázatokban: 39 benyújtott pályázat mellett 7 pályázat részesült támogatásban, ezek közül kettő megvalósításában koordinátorként vett részt.