dokumentumok_03
Elnyert hazai és nemzetközi pályázatok

Floodresc SKHU/1601/4.1/187

Logistic support system for flood crisis management in the Hernád/Hornád catchment

Floodresc SKHU/1601/4.1/187 Logistic support system for flood crisis management in the Hernád/Hornád catchment

Általános adatok

Projekt címe

Logistic support system for flood crisis management in the Hernád/Hornád catchment

Támogató program

INTERREG SKHU

Felhívás kódja

SKHU/1601/4.1/187

A projekt kezdő dátuma

2017.01.11.

Időtartam

2017.01.11.2019.10.31

A projekthez megítélt támogatási összeg

450.160,90 EUR

Konzorciumvezető

Miskolci Egyetem 

További konzorciumi partnerek

University of Miskolc (as lead partner), Technická univerzita v Košiciach (TUKE), Vysoká škola bezpeènostného manažérstva v Košiciach (VSBM), Holocén Nature Conservation Association, BAZ County Disaster Management Directorate (BAZMKI)

Rövid projekt összefoglaló

A FLOODRESC projektben a Miskolci Egyetem és négy partnere – a Kassai Műszaki Egyetem, a szintén kassai Biztonsági Menedzserképző Főiskola, a Holocén Természetvédelmi Egyesület és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság – vett részt. A projekt a Miskolci Egyetem korábbi FLOODLOG projektjének folytatása, amelyet az Európai Unió a kiemelten sikeres, példaértékű projektek közé sorolt a katasztrófahelyzetek – környezeti problémák kezelése témakörben, és a megvalósult nemzetközi pályázatok közül jó gyakorlatnak minősített.

A projekt célterülete a Hernád folyó teljes vízgyűjtője, célja az árvizek elleni védekezés hatékonyságának növelése, a katasztrófavédelem munkájának támogatása volt. Mindez magában foglalta az árvizek terjedésének modellezését, természeti- és épített környezetre gyakorolt hatásainak vizsgálatát, az árvízvédelmi logisztikai feladatok optimalizálását, tervezését, és az árvizek következtében föllépő népegészség- és járványügyi hatások kezelését.

A célok eléréséhez olyan integrált térinformatikai adatbázis kidolgozására került sor, amely kellő részletességgel tartalmazza az árvizek kialakulásának és lefutásának előrejelzéséhez szükséges térbeli adatokat, a kulcsfontosságú objektumokat, infrastrukturális elemeket és a rendelkezésre álló eszközöket. Ez az adatbázis a projekt többi moduljának szolgáltatott bemeneti adatot.

Az adatbázisra épült elöntési modell képes egy esetleges gátszakadás során a pontos helyszín ismeretében a domborzati viszonyok figyelembevételével a kialakuló árvízi elöntés időbeli modellezésére, az elöntésre kerülő terület kiterjedésének előrejelzésére.

Az elöntési modellből származó elöntési térképek alapján a védekezés logisztikája is tervezhető, melyre külön logisztikai programot is fejlesztettünk. Ez az elvégzendő feladatok optimalizációjára szolgáló alkalmazás elősegíti az erőforrások hatékonyabb felhasználását. Két alrendszert tartalmaz: az egyik a védelmi tevékenységek logisztikája, célja az anyagi feltételek folyamatos biztosítása, beleértve: egyéni védőfelszerelések, munkaeszközök és technikai berendezések, védőanyagok, valamint az eszközök működéséhez szükséges anyagok biztosítása. A másik feladatcsoport a beavatkozó erők ellátásának támogatása a használati körülmények között.

A projekt során készült egy esetleges Hernád árvíz környezetre gyakorolt hatásait, veszélyeit összefoglaló környezetvédelmi hatásvizsgálat is, továbbá az ún. katasztrófa-medicina protokoll, melynek célja, hogy „multi-agency” megközelítéssel egy olyan segédletet nyújtson, amely alkalmazásával egy árvízi helyzet esetén az adott terület egészségügyi ellátása – megnövekedett igénybevétel esetén is-, valamint az érintett terület egészségügyi és szociális intézeteiben ápolt betegek kezelése folyamatos maradhasson.

Interreg SKHU logó
Floodresc logo