“A vidék energiája” program keretében konferenciát tartottak a Miskolci Egyetemen, amelyen energetikai szakemberek arra keresték a választ, hogyan tudunk a leghatékonyabban felkészülni a jövőre energetikai szempontból.
A közösségi megoldásokat kutató, innovatív, zöld energiával és a meglévő forrásokkal és infrastuktúrákkal foglalkozó konferenciát Prof. Dr. Horváth Zita nyitotta meg. Elöljáróban elmondta, hogy a Miskolci Egyetemnél jobb helyet nem lehetett volna találni erre az eseményre, hiszen az egyetemnek évszázados a múltja az energetikai kutatások területén. Felhívta a figyelmet arra, hogy az egyetem felelőssége, hogy lehetőségeihez mérten támogassa a magyar energiaügy fejlesztését, és biztosítsa az ehhez szükséges szakemberek utánpótlását.
A konferencia második nyitó beszédét Riz Gábor, az Országgyűlés Gazdasági Bizottság Energetikai Albizottság elnöke tartotta. Bemutatta “A vidék energiája” programot és beszélt az energiaközösségek szerepéről, valamint elmondta, hogy
a világ a kisközösségi megoldások felé mozdul el energetikai szempontból. A nagy globális megoldások mellett a helyi megoldások egyre több szerepet kapnak, hiszen az ellátás, az energiabiztonság, a kiszámíthatóság ma mindennél fontosabb.
Az eseményen az Energiaügyi Minisztériumot képviselő Czepek Gábor miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár “Magabíró energiapolitika – 2030” című nyitóelőadásában felvázolta Európa és Magyarország energiapolitikai helyzetét és az elmúlt öt év történéseit az energiaszektorban. Azt is elmondta, hogy az állam célja, hogy 2030-ra magabíró energiapolitikát építsen ki, hogy önellátóak lehessünk.
Az államtitkár ezen a konferencián jelentette be, hogy elindul a Jedlik Ányos Energetikai Program második lépcsője, amelyben 40 milliárd forinttal támogatják a biogáz előállítás, hogy megduplázódjon a hazai biogáz előállítás volumene.