nemzetkozi_kapcsolatok
Idegennyelv oktatás

ÖSD NYELVVIZSGA

Az Osztrák Nyelvi Diploma, (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch, ÖSD) államilag elismert egynyelvű nyelvvizsga (német). A sikeres vizsgázók magyar és osztrák nyelvvizsga-bizonyítványt is kapnak, melyet nem csak a felsőoktatási felvételi, de a munkakeresés során is elfogadnak a nyelvtudás igazolásként. Vizsgaközpontunkban a jelen pillanatban B2 középfokon tehetnek vizsgát!

A vizsga írásbeli (olvasott szövegértés, hallott szövegértés, irányított fogalmazás/levél) és szóbeli (irányított beszélgetés) részből áll, és elsősorban a hétköznapi élethez szükséges írásbeli és szóbeli kommunikációs készséget teszteli. A vizsga egynyelvű, az általános német nyelvtudást méri.

Az egynyelvű vizsgák közül az ÖSD az egyedüli vizsga, amely a szótárhasználatot megengedi. B2 középfokon kétnyelvű nyomtatott szótárt lehet használni.

Vizsgajelentkezés feltétele

A 137/2008. (V. 16.) Kormányrendelet értelmében Magyarországon akkreditált nyelvvizsgára minden, a jelentkezés naptári évében 14. életévét betöltött személy jelentkezhet.

Az információk megtekintéséhez válasszon az alábbi menüpontok közül:

Vizsgaidőpontok és vizsgadíjak
Vizsga részletes leírása
docx
docx
Bizonyítványok átvétele

A bizonyítványok átvételi időpontjáról e-mailben értesítést küldünk. A bizonyítványok átvehetőek a tanfolyami irodában, melynek címe:

Miskolci Egyetem, A/6 fsz. 20.

Kérjük az átvétel előtt egyeztessenek időpontot a +36(46)565-111/17-66 -os melléken.

Nem személyes átvétel esetén meghatalmazás szükséges.

Vizsgaeredmények

Vizsgaeredmények

  • A sikeres vizsgához szükséges minimális pontszámokat az alább található táblázat mutatja.
  • Tekintse meg kódja segítségével a pontjait, majd vesse össze őket a táblázattal.
  • Vegye figyelembe, hogy a sikeres vizsgához mind az egyes készségeknél, mind az írásbeli vizsgánál összesen, mind szóbeli vizsgánál el kell érni a minimális pontszámot.
  • Ha az írásbeli vizsgán összességében elérte ugyan a ponthatárt, de valamelyik részkészségnél (olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, íráskészség) nem, a vizsga nem sikeres.
  • Ha minden részkészségnél minimális pontszámot kapott, az kevesebb, mint a teljes írásbeli vizsgára vonatkozó ponthatár, tehát a vizsga nem sikeres.

Azonosítója megadásával megtekintheti és kinyomtathatja vizsgaeredményét.

 

docx
docx
Gyakran ismételt kérdések

– Be kell-e jelentkeznem a tanfolyami irodában, ha megérkeztem a vizsgára?

Nem. A vizsga előtt csak a tantermet kell megkeresned, ahol vizsgázni fogsz. A vizsga elején a teremfelügyelő ellenőrzi az adatokat, a szóbeli vizsgakor pedig szólítani fogjuk név szerint a vizsgázókat. Külön bejelentkezni nem kell.

– Kell-e valamit aláírni, adminisztrálni az írásbeli/ szóbeli vizsga után?

Nem, a vizsga után minden vizsgázó elmehet.

– Mikor kapom meg a vizsgabizonyítványt?

Az írásbeli vizsga előtt a teremfelügyelő fogja elmondani, hogy mikortól vehető át a bizonyítvány. Miután a kiszállítás miatt módosulhat 2-3 napot az időpont, mindig küldünk e-mailben értesítést a bizonyítványok átvételéről.

– A bizonyítványokat csak egy napig lehet átvenni?

Nem, a bizonyítványokat az átvétel első napjától nyitvatartási időben bármikor át lehet venni a tanfolyami irodában (Miskolci Egyetem, A/6 fsz. 20-as iroda) Nyitvatartás: H-Cs: 9.00-15.00, P: 9.00-14.00

Kérjük az átvétel előtt egyeztessenek időpontot a +36(46)565-111/17-66 -os melléken.

– Átveheti más is a bizonyítványomat?

Igen, a bizonyítványt a vizsgázó hozzátartozója is átveheti meghatalmazással.

– A vizsgám egyik része (szóbeli vagy írásbeli) nem sikerült. Elég csak a másik felét újra letennem?

Nem, amennyiben az akkreditált vizsga egyik része sikertelen, újra el kell jönni mindkét vizsgarészre (kivéve az alapfokú B1 vizsgát).

– A szóbelin elért magas pontszám beleszámít az írásbeli vizsga pontjaiba (vagy fordítva)?

Nem, a szóbeli és az írásbeli vizsgán is 60%-os eredményt kell elérni. A pontokat nem lehet „összevonni”.

– Az írásbelin (B2, C1) összességében elértem a 42 pontos határt, mégsem sikerült a vizsgám. Miért?

Az írásbeli vizsga összpontszámán kívül a Leseverstehen, Hörverstehen és Schreiben vizsgarészeken elért pontszámok külön is számítanak, itt is el kell érni egy minimumot. A pontszámítási táblázat:

Hasznos tudnivalók

A vizsga előtt

  • Hozz magaddal tollat, fényképes igazolványt (személyigazolványt vagy útlevelet) és hozd el vizsgabeosztásod!
    • Kb. 20 perccel korábban érkezz meg a helyszínre.
    • A tájékozódásban a faliújságra kitűzött beosztások és a folyosón elhelyezett táblák segítenek.

A vizsga alatt

  • Kapcsold ki a mobiltelefonod és egyéb elektromos eszközeidet, helyezd el őket a táskádban. Elektromos készülékek használata a vizsga ideje alatt szigorúan tilos! A vizsgázó, aki telefonját (vagy más készülékét) a vizsga során használja, kizárható a vizsgázásból!
    • A teremfelügyelő kibontja a feladatokat és a vizsgához szükséges nyomtatványokat tartalmazó csomagot (a vizsgaanyagok felbontásáról jegyzőkönyv készül).
    • A teremfelügyelő ellenőrzi a vizsgázók személyazonosságát, fényképes igazolványuk alapján. Kérünk, szólj, ha hibát észlelsz az adataidban!
    • A teremfelügyelő kiosztja a vizsga borítólapját és a feladatlapokat.
    • A vizsga során kövesd a teremfelügyelő utasításait! A teremfelügyelő segít a borítólapon és a vizsga-feladatlapokon kért személyes adatok/dátumok kitöltésében.
    • Amennyiben kérdésed van, tedd fel a teremfelügyelőnek!
    • A teremfelügyelő tájékoztatni fog az egyes vizsgarészek hosszáról és felírja a táblára, hogy meddig dolgozhatsz.
    • A vizsgázóknak lehetőségük van mosdóba menni a vizsga ideje alatt. A mosdóban egyszerre egy vizsgázó tartózkodhat. Amennyiben kimész a mosdóba, nem kaphatsz plusz időt a feladatok megoldására.
    • A vizsga után a teremfelügyelő összegyűjti a feladatlapokat.
    • Mielőtt kimész a vizsgateremből, ellenőrizd, hogy nem felejtettél-e bent semmit (pl. szótárat)!

Tudnivalók a szóbeli vizsgáról:

A vizsga előtt

  • Hozz magaddal tollat, fényképes igazolványt (személyigazolványt vagy útlevelet) és hozd el a vizsgabeosztásod!
    • Kb. 20 perccel korábban érkezz meg a helyszínre.
    • A tájékozódásban a faliújságra kitűzött beosztások és a folyosón elhelyezett táblák segítenek.
    • Kérünk, hogy ameddig nem kerülsz sorra (amíg nem szólítunk), csendben várakozz a folyosón.
    • A vizsga előtt adatellenőrzésre fogunk szólítani, hogy összevethessük a személyi igazolványodon szereplő adatokat a jelentkezéskor benyújtott adatokkal. Kérünk, szólj, ha hibát észlelsz az adataidban!
    • A vizsga idejére kapcsold ki a telefonodat és egyéb elektromos eszközeidet. Ezeket sem a felkészülési idő, sem a vizsga ideje alatt nem használhatod, ezért helyezd el őket a táskádban. Személyes holmidat, telefonodat hagyd a kijelölt helyen.

A vizsga alatt

  • A felkészülési időben lehetőséged van a vizsgafeladatok kidolgozására. Ehhez feladatlapot és pecsétes jegyzetlapot, valamint szótárat kapsz. A felkészülés zárt, külön teremben történik. Innen a vizsgáztatók fognak a vizsgára szólítani. (A felkészülés a B1 vizsgára kb. 15 percig, a B2 vizsgára 15 percig, a C1 vizsgára 20 percig tart. B1 vizsgán nem lehet szótárt használni, B2 vizsgán kétnyelvű, C1 vizsgán egynyelvű szótár használata megengedett.)
    • A vizsga maga kb. 15-20 percet vesz igénybe. A vizsga után a vizsgázónak nincs további teendője, el kell hagynia a vizsgahelyszínt.

További tippek:

  • Csak olyan szótárat használj, amelyben nincsenek saját megjegyzések, jegyzetek!
    • Ha a teljesítményedet befolyásoló, zavaró tényezőt észlelsz, vagy rosszul érzed magad/beteg vagy stb., szólj a teremfelügyelőnek.
Kapcsolat
Vizsgaszabályzat
2024. április 23.
docx
docx

VIZSGÁRA JELENTKEZÉS

A vizsga komplex, vagyis írásbeli és szóbeli részvizsgából áll. Tehát jelentkezni csak komplex vizsgára lehet. Valamelyik részvizsga (szóbeli vagy írásbeli) sikertelensége esetén csak annak ismétlésére nincs lehetőség.

A vizsgákra jelentkezni lehet személyesen a tanfolyami irodában (Miskolci Egyetem, A/6 fsz.20), vagy e-mailben.

Letölthető jelentkezési lap
docx
docx

A letölthető jelentkezési lap kitöltött változatát az osd@uni-miskolc.hu címre kell elküldeni.

Kérjük, hogy a jelentkezési lapot hiánytalanul kitöltve, a befizetést igazoló banki bizonylattal együtt, legkésőbb a jelentkezési időszak utolsó napján, 16.00 óráig juttassák el személyesen a Miskolci Egyetem tanfolyami irodájába vagy a megadott e-mail címre!

A személyes jelentkezéshez, illetve a vizsgához kérjük, személyi igazolványát és lakcímigazoló kártyáját hozza magával! A jelentkezési lapon szereplő adatoknak a személyi igazolvánnyal pontosan meg kell egyeznie. Ha egy bizonyítvány a helytelenül megadott adatok, vagy a vizsgán ellenőrzött és nem javított adatok alapján hibásan kerül kiállításra, a bizonyítvány újranyomtatásának költségét a vizsgázó viseli. Az osztrák bizonyítvány újranyomtatása 10 EUR.

A Miskolci Egyetem hallgatói a kedvezmény igénybevételéhez csatolják az igazolást az aktív hallgatói jogviszonyukról.

 

VIZSGALEMONDÁS, VIZSGAHALASZTÁS

  • A vizsga halasztásának vagy lemondásának díja 6.000,- Ft a jelentkezési határidőn belül.
  • Vizsgát halasztani a halasztási díj befizetése után a következő vizsgaidőszakra lehet.
  • Ha a vizsgázó a jelentkezési határidő lejárta után, legkésőbb a vizsga előtti napon mondja le a vizsgát, a befizetett vizsgadíj 50%-át utaljuk vissza.
  • Ha vizsgázó a vizsgát nem mondja le és nem jelenik meg a vizsgán, a vizsgadíjat nem áll módunkban visszafizetni.

Az ÖSD (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch) vizsgarendszer külföldi fejlesztésű. A vizsga egynyelvű, az általános német nyelvtudást méri a négy nyelvi készségben nyújtott teljesítmény alapján.

Az Osztrák Nyelvi Diploma kidolgozását két osztrák szövetségi minisztérium kezdeményezte; államilag elismert, szigorú minőségi kritériumrendszer szerint ellenőrzött németnyelv-vizsga. A nemzetközileg is elismert vizsgák az Európa Tanács Közös Európai Referenciakeret szintjeihez (KER) igazodnak.

Az ÖSD teljes jogú tagja a Cambridge-i Egyetem által alapított ALTE (Association of Language Testers in Europe) szervezetnek, amely a vizsgák feladatait minőségbiztosítási szempontból rendszeresen ellenőrzi.

Az ÖSD-vizsga pluricentrikus, nagy hangsúlyt fektet a kiválasztott szövegek hitelességére. A vizsgák írásbeli (olvasott szövegértés, hallott szövegértés, irányított fogalmazás/levél) és szóbeli (irányított beszélgetés) részekből állnak. A vizsgák elsősorban a hétköznapi élethez szükséges írásbeli és szóbeli kommunikációs készséget tesztelik.

A sikeres vizsgázók nemzetközileg elismert bizonyítványt és államilag elismert C típusú magyar bizonyítványt is kapnak.

Az ÖSD vizsgarendszer három vizsgaszintje rendelkezik magyar akkreditációval:

  • B1 Zertifikat Deutsch = 60%-tól alapfok C
  • B2 Mittelstufe Deutsch = 60%-tól középfok C
  • C1 Oberstufe Deutsch = 60%-tól felsőfok C

A vizsga mindhárom szinten komplex, vagyis írásbeli és szóbeli részvizsgából áll. Az ÖSD vizsgaszabályzat szerint az írásbeli vagy szóbeli részvizsgát külön is le lehet tenni, amennyiben vizsgázó ezt egy éven belül teljesíti. Államilag elismert (C) nyelvvizsga-bizonyítvány azonban csak abban az esetben állítható ki, ha a vizsgázó az írásbeli és a szóbeli vizsgát egy vizsgaidőszakon belül teszi le sikeresen. Ez alól a B1-es vizsga kivétel, amelyet két részletben is le lehet tenni (írásbeli + szóbeli).

 

Akkreditált ÖSD-nyelvvizsgák:

 

Nem akkreditált ÖSD-nyelvvizsgák:

 

További információk: